Воду, якою охолоджували АЕС “Фукусіма”, почнуть зливати в море у 2023 році
У Японії затвердили план зливу понад мільйона тонн забрудненої води зі зруйнованої АЕС “Фукусіма-1” в океан після очистки. Відповідне рішення уряд країни ухвалив 13 квітня. Очікується, що процес почнеться у 2023 році й займе кілька десятиліть.
Воду обсягом 1,3 мільйона тонн використовували для охолодження трьох реакторів, які розплавилися внаслідок виходу з ладу систем охолодження через землетрус і цунамі 2011 року.

Резервуари з очищеною водою на проммайданчику АЕС “Фукусіма-1”. Фото: Kyodo
Зараз радіоактивну воду очищують за допомогою складного процесу фільтрації, який видаляє більшість радіоактивних елементів з води. Проте деякі радіонукліди, як от тритій, лишаються. Утім, науковці запевняють, що цей ізотоп водню несе небезпеку для людини лише в дуже великих об’ємах. Після очищення рівень радіонуклідів у воді буде меншим за допустимі рівні, встановлені для питної води.
Очищену воду зберігають у резервуарах, і до 2022 року в них закінчиться місце.
Проти ідеї зливу забрудненої води в океан виступають риболовна промисловість, а також уряди Південної Кореї та Китаю. Давнім критиком цього плану є екологічна організація “Грінпіс”. Проте Японію підтримує Міжнародне агентство з атомної енергії. Як кажуть у МАГАТЕ, це звичайна практика захоронення відпрацьованої води в усьому світі.
“Зливають в океан усюди. Це не щось нове. Тут немає жодного скандалу”, — сказав генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Мар’яно Гроссі.
Науковці також нагадали, що значно більше радіації потрапило в води Тихого океану через випробування ядерно зброї, проведені в 1940-х — 50-х роках США, Великою Британією й Францією.
Період напіврозпаду тритію складає близько 12 років – отже, за кілька десятиліть він зникне з навколишнього середовища.