Гендиректор МАГАТЕ в Україні: “Ви можете розраховувати на нас”

Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Мар’яно Гроссі перебуває в Україні з дводенним візитом 26-27 квітня. Він узяв участь у відкритті виставки, виступив перед студентами КПІ та відвідав Чорнобильську АЕС.

Рафаель Гроссі зустрівся з президентом України Володимиром Зеленським, з яким разом відкрив виставку “Чорнобиль. Подорож”, організовану міністерством культури й інформаційної політики України на ВДНГ.

“Ми урочисто вшановуємо померлих; ми стоїмо разом з тими, чиї життя постраждали, і ми визнаємо зусилля з відновлення, яких доклали уряди Білорусі, Російської Федерації та України, – заявив пан Гроссі. – МАГАТЕ разом з іншими міжнародними організаціями й державами працює не покладаючи рук: пропонує аварійну допомогу, аналізує вплив аварії на людину та довкілля, допомагає в поводженні із забрудненням, ядерними відходами та залишками й відроджує добробут, який залежить від здоровя господарств, лісів і водних ресурсів у цій місцевості. Ви можете розраховувати на нас у розширенні та поглибленні міжнародних каналів співпраці в ядерній безпеці на благо всіх”.  

Президент України Володимир Зеленський (праворуч) і генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі (ліворуч). Фото: МАГАТЕ

Володимира Зеленського генеральний директор МАГАТЕ запевнив, що організація підтримуватиме далі Україну в вирішенні проблем з виводом з експлуатації, РАВ і рекультивацією довкілля в Чорнобилі та навколо, а також загалом в інших галузях мирного застосування ядерної енергії: від обміном найкращими практиками в управлінні АЕС до безпечного застосування радіації в лікуванні раку.

На фоні НБК. Фото: ДСП “ЧАЕС”

Гроссі наголосив на цінності ініціативи ZODIAC (Zoonotic Disease Integrated Action – Комплексне реагуваня на природно-вогнищеві хвороби), яка повинна запобігти наступним спалахам хвороб, які передаються від тварин до людей, і визнав Національний науковий інституту експериментальної та клінічної ветеринарної медицини центральним елементом ZODIAC.

Рафаель Гроссі також зустрівся з прем’єр-міністром Денисом Шмигалем і міністром закордонних справ Дмитром Кулебою, з якими обговорив заходи захисту навколишнього середовища, ядерну безпеку, людське здоров’я та пандемію COVID-19. Він нагадав, що МАГАТЕ надає Україні для боротьби з коронавірусом діагностичний набір ПЦР і дві мобільні діагностичні рентген-установки.

Фото: ДСП “ЧАЕС”

Під час відвідин Київського політехнічного інституту Рафаель Гроссі виголосив лекцію перед студентами-магістрами на тему ядерної безпеки.

Виступаючи з промовою біля підніжжя Нового безпечного конфайнменту ЧАЕС генеральний директор МАГАТЕ сказав: “Позаду мене знаходиться частина історії. Історії України та великою мірою — усього людства. З іншого боку це символ того, як такий великий виклик [аварія на ЧАЕС та її наслідки — ред.] може бути подоланий та знешкоджений у правильний спосіб”.

На сьогодні також запланована участь пана Гроссі в установчих зборах Асамблеї вкладників Міжнародного рахунку чорнобильської співпраці.

З 2005 року Україна отримала допомогу на понад 9 млн євро від МАГАТЕ. Агентство підтримало навчання 77 науковців і 228 запрошених науковців з України, а 47 українців також брали участь як лектори в програмі технічного співробітництва.

За матеріалами МАГАТЕ, пресслужби ДСП “ЧАЕС”.