Керівник МАГАТЕ виступив перед студентами-магістрами КПІ в річницю Чорнобильської аварії

Генеральний директор Міжнародної агенції з атомної енергії Рафаель Мар’яно Гроссі прочитав лекцію для студентів теплоенергетичного факультету Київського політехнічного інституту ім. Ігоря Сікорського, які навчаються за освітніми магістерськими програмами “Атомні електростанції” та “Фізичний захист та облік і контроль ядерних матеріалів”. Лекція відбулася 26 квітня й проходила у форматі відеоконференції.

На початку лекції Рафаель Мар’яно Гроссі зауважив, що розповідатиме не про технічні чи наукові аспекти Чорнобильської катастрофи, а про її значення та її уроки для людства. Він також говорив про те, що зміцнення критично важливих питань ядерної безпеки є завданням міжнародного співробітництва, яке має забезпечувати унеможливлення подібних катастроф сьогодні і в майбутньому.

Тому значну частину свого виступу генеральний директор МАГАТЕ присвятив питанням налагодження такої співпраці й міжнародним документам, які її врегульовують.

“Гарантування ядерної безпеки – це щоденні зусилля, які не можна зупиняти на жодну хвилину”, – підкреслив Рафаель Мар’яно Гроссі. Серед іншого він наголосив, що ядерна енергетика відіграє значну роль і робить вагомий внесок у вирішення глобальних екологічних проблем людства завдяки заміщенню викопного палива.

“У Європі саме ядерна енергетика є найбільшим постачальником “чистої” енергії, – сказав він. – А у світі вона генерує третину такої енергії”. Тож і з цієї точки зору робота з удосконалення та підвищення безпеки технологій ядерної енергетики має величезне значення.

Під час візиту Рафаель Гроссі і ректор університету академіком НАН України Михайло Згуровський разом із представниками кількох факультетів енергетичного профілю поклали квіти до пам’ятника ліквідатору наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, Герою України, випускнику КПІ Олександрові Лелеченку.

У ході зустрічі керівництво університету звернулося до керівника МАГАТЕ з пропозицією відкрити на базі КПІ ім. Ігоря Сікорського магістерську програму підготовки фахівців із виведення з експлуатації атомних електростанцій. Нагальність цієї потреби продиктована тим, що в Україні вже зростає кількість енергоблоків, які відпрацювали свій ресурс і в найближчому майбутньому мають бути безпечно зупинені, а фахівців з цієї галузі атомної енергетики поки не готує жоден український виш.

За матеріалами газети “Київський політехнік”.