Більшість українців знають рік аварії на ЧАЕС. Точну дату — понад половина

69% громадян України на запитання про дату Чорнобильської катастрофи змогли назвати рік події (1986-й), а точну дату (26 квітня) назвати змогло 52% респондентів. Такі результати всеукраїнського опитування громадської думки, проведене Київським міжнародним інститутом соціології.

Якщо порівняти з результатами торішнього опитування в рамках створення фільму “АРТЕФАКТ ЧОРНОБИЛЯ”, то виходить, що тих, хто знає точну дату аварії стало більше на 12%. Частка тих, хто пригадує лише рік, не змінилася (68% у 2020 році).

Найкраще точну дату знають респонденти віком 50—69 років, яким на час аварії було 15—34 років. Найнижчий рівень обізнаності — серед молодшої вікової групи (18—29 років): тільки 51% зміг назвати правильну дату чи хоча б рік.

Причиною аварії на ЧАЕС найбільше опитаних вважають помилки керівництва та/або персоналу станції — 36% відповідей. 26% називають причиною поєднання недоліків при спорудженні АЕС та дії персоналу. Частка респондентів, які вважають, що аварію спричинили помилки в проєктуванні 4-го реактора та/або будівництві ЧАЕС і нещасний випадок приблизно однакові – 11% і 8%, відповідно.

Опитування проводилося протягом 13—15 квітня 2021 року методом телефонного інтерв’ю з використанням комп’ютера на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів. Вибірка налічувала 2001 респондента, який мешкає в усіх підконтрольних Україні регіонах. Вибірка репрезентативна для дорослого населення (віком 18 років і старше) України. Статистична похибка вибірки (з імовірністю 0,95 і з врахуванням дизайн-ефекту 1,1) не перевищує 2,4% .

КМІС.

Докладний аналіз причин аварії на 4-му енергоблоці Чорнобильської АЕС читайте в коментарі заступника начальника реакторного цеху № 1 В’ячеслава Орлова.