Іран відмовився надавати МАГАТЕ знімки своїх ядерних об’єктів

Іран відмовився надавати Міжнародному агентству з атомної енергії фотознімки певних ядерних об’єктів, посилаючись на закінчення дії домовленості про моніторинг.

З цього приводу спікер парламенту Ісламської Республіки Іран Мохаммад Багер Галібаф заявив: “Усі дані й зображення залишаться в руках Ірану”.

Ідеться про зображення з камер спостереження, встановлених на іранських ядерних об’єктах, які держава передавала МАГАТЕ за домовленістю від лютого 2021 року. Угода компенсувала наслідки відмови Ірану від співпраці з МАГАТЕ, залишаючи можливість перевірки діяльності ядерних об’єктів ісламської республіки, адже оперативні інспекції міжнародних експертів вона заборонила. Домовленість діяла три місяці, після чого її продовжили до 24 червня.

Нагадаємо, у 2015—2018 роках діяла багатостороння Додаткова угода до Спільного всеосяжного плану дій, яка знімала міжнародні санкції з Ірану в обмін на обмеждення ядерної програми цієї країни. Тодішній президент США Дональд Трамп в односторонньому порядку вивів свою країну з угоди й повернув санкції, посиливши їх. Зі свого боку, Іран почав порушувати все більше положень домовленості й збагачувати уран понад встановлені обмеження.

Чинний президент США Джо Байден веде переговори щодо повернення США до угоди, проте обидві сторони вимагають поступок від протилежної сторони. Зокрема, аятола Хомейні заявляв у березні 2021 року, що повернення можливе лише після повного зняття санкцій США з Ірану.

За матеріалами Радіо “Свобода”, “Німецької хвилі”.