Складну операцію з вилучення покинутого джерела нейтронів провели в Інституті геохімії

Аварійна бригада ДСП “Радон” вилучила покинуте джерело швидких нейтронів з Інституту геохімії, мінералогії та рудоутворення імені М.П. Семененка НАН України. Джерело типу ДНШ-108 містилося в підвальному приміщенні установи. Для його вилучення знадобилося провести цілий комплекс робіт, що зайняло 3 роки.

ДІВ знайшли ще 19 лютого 2018 року під час підготовки приміщення до ремонту, коли співробітники Інституту геохімії за допомогою приладів зафіксували підвищення експозиційної дози. У цьому підвалі в 1960-х – 1970-х роках розміщувалася лабораторія досліджень зразків гірських порід методами нейтронно-активаційного аналізу.

Тоді адміністрація Інституту вжила першочергових заходів для гарантування радіаційної безпеки і контролю доступу, поінформувала органи виконавчої влади та організувала оперативне обстеження території і приміщень із залученням фахівців Інститут ядерних досліджень НАНУ, Головного управління ДСНС у м. Києві та Відділу з питань цивільного захисту Святошинської районної адміністрації.

Протягом наступного періоду спільними зусиллями Держатомрегулювання, Державне агентство України з управління зоною відчуження, ДСП “Об’єднання Радон” і ДСП “Центральне підприємство з поводження з радіоактивними відходами” виконували складні й радіаційно-небезпечні роботи з підготовки ДІВ до вилучення, що потребувало відповідної підготовки персоналу, виготовлення й випробування нестандартного обладнання, транспортного пакувального комплекту, вирішення інженерно-технічних питань із формування доступу та шляхів транспортування, визначення місця та способу безпечного і захищеного зберігання.

Роботи з вилучення установки, її розміщення у внутрішній нейтронний контейнер, переміщення і розміщення у захисний зовнішній контейнер та підготовка до перевезення проходили за участю Голови Держатомрегулювання Григорія Плачкова, Голови ДАЗВ Сергія Костюка, представників “Об’єднання Радон” і ЦППРВ.

Джерело нейтронів перевезене для зберігання в Центральне сховище відпрацьованих джерел іонізуючого випромінювання на комплексі “Вектор” у зоні відчуження.

За матеріалами Держатомрегулювання.