МАГАТЕ закликає до полегшення переміщення радіоактивних матеріалів

Генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії Рафаель Мар’яно Гроссі закликав держави-учасниці призначити національних координаторів з відмови від переміщення радіоактивних матеріалів. Він сказав, що більша кількість НУО призведе до більш плавного транспортування радіоактивних матеріалів у світі.

Таку заяву генеральний директор МАГАТЕ зробив під час вебінару “Призначення національного координатора з відмови від перевезень радіоактивного матеріалу” 22-23 липня незалежної Робочої групи з допомоги транспорту при Всесвітній ядерній асоціації.

Відкриваючи вебінар начальник відділу промислової співпраці Всесвітньої ядерної асоціації Серж Горлен зазначив, що оргкомітет щодо відмови від перевезення був заснований в МАГАТЕ у 2006 році. Одним із його головних завдань було заохотити держави-учасниці призначити своїх національних координаторів. Найбільша кількість таких держав була — 88. Однак мережа НК розпалася у 2013 році, коли добіг кінця термін дії оргкомітету.

Транспортні маршрути для матеріалів 7-го класу (радіоактивних) нині “слабкі”, тож такі матеріали часто переміщують непрямими чи складнішими маршрутами. Резолюція МАГАТЕ 2020 року з ядерної та радіаційної безпеки закликає держави-члени “визначити… національного координатора з відмови від переміщення радіоактивних матеріалів для досягнення задовільного і вчасного вирішення цього питання”.

У зверненні до учасників вебінару Рафаель Гроссі зазначив, що щороку суходолом, морем і повітрям відбувається понад 20 мільйонів перевезень радіоактивних матеріалів. За його словами, МАГАТЕ встановлює норми й стандарти транспортування радіоактивних матеріалів та забезпечує навчання, як їх застосовувати.

“Хороша новина в тому, що, незважаючи збільшення обсягів перевезень, не було жодного повідомлення про транспортні пригоди із серйозними радіологічними наслідками, — сказав Гроссі. — Цей блискучий 60-річний рекорд — заслуга національних органів влади завдяки старанному перегляду вимог безпеки до транспортування та культури техніки безпеки, яку прийняли всі, хто залучений у ці операції”.

“Однак дуже важливо, щоб доставку не затримували або не перешкоджали їй у дорозі. Це набуває особливої ваги, коли йдеться про медичні ізотопи, затримка яких може викликати велике занепокоєння в пацієнтів і лікарів. Минулого року нових проблем додала пандемія. Деякі держави-члени пережили кілька місяців збоїв у поставках імпортних ізотопів”.

“Національні координатори відіграють критичну роль, — продовжив Гроссі. — Вони взаємодіють з урядами, визначають і перевіряють повідомлення про відмови та затримки. Координують і комунікують на національному рівні з усіма зацікавленими сторонами у пошуку рішень. І діляться досвідом, оновлюючи та поширюючи інформацію на рівні держав і за кордоном”.

Зауваживши, що досі призначено замало НК, Гроссі сказав: “Я визнаю, що це нелегка сфера. Багато морських перевізників обирають не перевозити радіоактивні матеріали, у цьому питанні бракує узагальнених даних і обізнаності. Ось тому НК такі важливі. Що більше держав-членів призначать їх, то більше даних можна буде зібрати й поділитися, і тим більш плавним стане транспортування цих важливих матеріалів”.

Учасники вебінару Бернард Монот з Navy Blue Consulting та Натанаель Бруно з Комісії з ядерної енергії Бразилії, які обидва виконували функції НК, розповіли, що відмову від переміщення можна отримати через обмежену кількість маршрутів чи перевізників або через відмови органів влади дозволяти такі перевезення. Рішення перевізників не приймати матеріали класу 7 можуть бути спричинені браком економічних стимулів, як от: малими обсягами разом із додатковими вимогами для їх транспортування. Також існує розуміння ризиків, пов’язаних із радіоактивними матеріалами.

Відмова від перевезень може призводити до довших і складніших маршрутів перевезень та відсутності гнучкості під час вибору маршруту. А це виливається у більші витрати й можливе неправдиве декларування вантажів для уможливлення перевезень. Є також свідчення того, що довші та складніші маршрути можуть мати наслідками послаблення у фізичній і радіологічній безпеці.

World Nuclear News.