“Відкладене рішення” — нова програма поводження з ВЯП до 2025 року

11 серпня на своєму засіданні Кабінет Міністрів України затвердив державну економічну програму поводження з відпрацьованим ядерним паливом. Документ визначає т. зв. “відкладене рішення”, тобто довгострокове зберігання ВЯП у сховищах як найоптимальніший варіант для України, який застосовують дві третини держав, які використовують ядерну енергію. Такий варіант полягає в тому, що рішення про захоронення чи переробку відходів для повторного використання прийматиметься після закінчення терміну експлуатації відповідного сховища.

Також програма передбачає припинення практики вивезення ВЯП Рівненської, Хмельницької та Южноукраїнської АЕС на тимчасове зберігання до Росії, що, за словами прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля коштувало державі 200 мільйонів доларів США щорічно.

“Ключовим пунктом програми є будівництво та експлуатація у зоні відчуження Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива з Рівненської, Южно-Української та Хмельницької АЕС”, — сказав Шмигаль.

Заощаджені кошти, сказав він, можна буде витрачати на технологічний розвиток українських АЕС. «А головне, Україна більше не буде залежати від країни-агресора в питаннях атомної безпеки. Це важливий крок у 30-ту річницю нашої незалежності», — додав голова уряду.

Орієнтовний обсяг фінансування програми становить 8,903 млрд грн, з них 7,519 млрд грн — кошти ДП “НАЕК “Енергоатом”, ще 1,384 млрд грн — кредитні кошти. Планується, що за час впровадження програми буде розроблена концепція поводження з відпрацьованим ядерним паливом до 2035 року.

Програма поводження з відпрацьованим ядерним паливом розроблена на основі профільної директиви Європейського Союзу, а її основною метою є безпека в сфері атомної енергетики, а також енергонезалежність України.

Укрінформ.