Парламент Словаччини заборонив переробку іноземних РАВ і ВЯП

Словаччина заборонила переробку радіоактивних відходів та відпрацьованого ядерного палива з інших країн на своїй території. Відповідну заборону ввела постанова парламенту держави 8 вересня про внесення змін до закону про навколишнє середовище від 1992 року.

Вона “прямо забороняє діяльність, пов’язану з радіоактивними відходами та відпрацьованим ядерним паливом, що не походить зі Словаччини”, як зазначено в тексті поправок. Крім того, документ ставить будь-яку таку діяльність “у контекст забруднення та шкоди навколишньому середовищу”.

Цю пропозицію подали четверо депутатів національної ради, які мали намір, за їх словами, “сприяти зменшенню навантаження на навколишнє середовище та загроз йому й водночас запобігти появі ризиків для здоров’я”. Мінімізувати всі потенційні ризики (хоча не зазначили конкретних ризиків чи шкоди) вони запропонували шляхом повної заборони імпорту радіоактивних відходів у країну

Постанову підтримала більшість голосів парламенту. Вона набуває чинності заднім числом з 1 вересня, але не впливає на контракти, укладені до цієї дати.

Словацька компанія з виведення з експлуатації JAVYS (Jadrova a vyradovacia spolocnost – «Ядерна компанія з виведення з експлуатації»), яка здійснює переробку РАВ для словацьких та закордонних клієнтів, попереджала, що постанова загрожуватиме робочим місцям. Зараз JAVYS має чотири контракти з італійською державною компанією Sogin на переробку загалом 865 тонн низькоактивних радіоактивних матеріалів із закритої атомної електростанції Каорсо. Роботи та повернення матеріалів планується завершити до 2023 року.

Інші зміни до Закону про навколишнє середовище Словаччини в тій самій постанові компетенцію дозволу на перевезення РАВ передали від Міністерства транспорту та будівництва до Управління охорони здоров’я, яке вже відіграє провідну роль у радіаційному захисті.

Нагадуємо, за даними аудиту, Україна займає друге місце у Європі за обсягами накопичених та прогнозованих радіоактивних відходів. 

World Nuclear News.