МАГАТЕ анонсувало конференцію з ядерного права під час 65-ї Генеральної конференції

Генеральна конференція Міжнародного агентства з ядерної енергії розпочалася 20 вересня й триватиме до 24-го числа у штаб-квартирі організації у Відні, Австрія.

Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Мар’яно Гроссі у своєму виступі наголосив, що ядерна енергетика може суттєво допомогти в боротьбі зі зміною клімату. “443 діючі реактори у 32 країнах та 51 реактор, який будується в 19 країнах, — це джерела чистої енергії для безвуглецевого енергетичного балансу, якого ми наразі потребуємо, — сказав Гроссі. — Здійснити декарбонізацію світу до 2050 року буде значно легше з допомогою ядерної енергетики”.

Рафаель Гроссі. Фото: МАГАТЕ

Генеральний директор анонсував кілька важливих заходів. За його словами, у найближчому майбутньому планують переглянути Конвенцію про фізичний захист ядерного матеріалу з огляду на те, що в руках операторів перебуває все більше ядерного матеріалу.

Окрім того, Гроссі повідомив про наміри МАГАТЕ провести у 2022 році Всесвітню конференцію з ядерного права. Наші експерти відзначають що особливо важливо мати юридичні основи та структуру, які дозволять нам грати й підкорятися одним правилам”, — пояснив гендиректор потребу конференції.

“Це дасть усім нам можливість подивитися на юридичні аспекти того, чим ми займаємося, та виявити нові виклики й продовжувати працювати над консенсусом, який дозволяє нам рухатися вперед”, — додав він.

До складу делегації України увійшли представники Держатомрегулювання, міністерств закордонних справ та енергетики, НАЕК “Енергоатом”, Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки. Очільник делегації – голова Держатомрегулювання Григорій Плачков подякував МАГАТЕ за неперервну підтримку України в проєктах, спрямованих на виведення з експлуатації Чорнобильської АЕС, будівництво Нового безпечного конфайнменту та допомогу обладнанням для діагностики COVID-19.

Григорій Плачков. Фото: Держатомрегулювання

Також Плачков відзначив, що на окупованих Росією територіях України неможливо здійснювати державний нагляд за ядерним матеріалом. Голова делегації наголосив, що такий стан речей неприпустимий і потребує належного міжнародного врегулювання.

“Україна є активним учасником усіх процесів, що відбуваються під егідою Міжнародного агентства з атомної енергії”, — запевнив Григорій Плачков.

Делегація від України планує провести впродовж Генеральної конференції низку зустрічей, узяти участь у технічних нарадах та науковому форумі МАГАТЕ-2021.

За матеріалами МАГАТЕ, Держатомрегулювання.