МАГАТЕ розробляє систему оповіщення про природні катаклізми

Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) розробляє систему, яка попереджатиме про природні небезпеки – Система повідомлень про зовнішні події (EENS). EENS інформуватиме про повені, землетруси, виверження вулканів та лісові пожежі, які потенційно можуть вплинути на ядерні об’єкти.

На першому етапі EENS буде налаштована на дві пріоритетні небезпеки – землетруси та циклони. Згодом систему розширять, щоб охопити торнадо, цунамі, лісові пожежі, повені та виверження вулканів. Очікується, що EENS запрацює вже наступного року.

Базуватиметься система на DisasterAWARE – багатофункціональній платформі для моніторингу та раннього попередження.

Складатиметься із двох основних модулів – оповіщення та прогнозування. Оповіщення надходитимуть у систему в режимі реального часу. Модуль прогнозування, який буде отримувати інформацію від системи оповіщення, даватиме попередню оцінку впливу на ядерні установки та населені райони. На основі прогнозу до Центру інцидентів та надзвичайних ситуацій МАГАТЕ впродовж 30 хв. надсилатиметься звіт, де міститиметься карта та опис характеристик небезпеки. У разі цунамі, наприклад, звіт включатиме карту поширення, джерело та приблизний час прибуття цунамі до ядерних установок.

Як зазначають у Агентстві, нова система оповіщення про зовнішні події допоможе країнам запобігати, пом’якшувати та управляти ризиками, пов’язаними зі стихійними лихами.

Матеріал підготовлено за інформацією МАГАТЕ