Протидія радону. Чи допоможе досвід США Кіровоградщині?

У минулому десятилітті у США значно пожвавилось житлове будівництво, що, у свою чергу, призвело до потреби активізувати кампанії з убезпечення населення від згубного вплину радіоактивного газу  – радону. Як виявилось, актуальні на той час ризики від радону були співрозмірними показникам 1986 року, коли було проведено останню Національну кампанію з оцінки радонових ризиків у країні.

І хоча тоді діяли Стандарти та протоколи щодо здійснення вимірів та заходів із пом’якшення впливу радону на здоров’я людини, інтегровані до системи ліцензування та сертифікації, у діяльність спеціальної Агенції захисту навколишнього середовища (EPA), національні програми підвищення кваліфікації (Національна програма підвищення кваліфікації по радону AARST-NRPP) та Національну раду з радонової безпеки (NRSB), вони виявились недостатньо дієвими і потребували перегляду.

Відтак, для вирішення питання була скликана робоча група, до складу якої увійшли представники ряду міністерств та відомств США, зокрема, Міністерства сільського господарства, Міністерства оборони, Департаменту енергетики та інших. Ними були розроблено 33 зобов’язання, які кожен із суб’єктів погоджувався виконувати. Так у 2010 році з’явилась Національна Стратегія Збереження Життів (A Strategy for Saving Lives). Стратегія базувалась на чотирьох підходах:

а) тестування та впровадження заходів зі зменшення рівня радону за допомогою професійних служб; б) надання фінансових стимулів та безпосередня підтримка заходів зі зменшення рівня радону;

в) запровадження практики будівництва з використанням підходів, спрямованих на запобігання радоновим ризикам;

г) підвищення впізнаваності (інформаційно-освітній компонент).

 

За підрахунками, реалізація цієї стратегії повинна була запобігти 3200 смертям від раку легень, викликаних радоном, шляхом зменшення концентрації цього газу у 5 мільйонах домівок американців. Згодом до виконання Стратегії долучились і інші суб’єкти, і нині, завдяки їй, в США створено справді ефективну систему вирішення питання. Наразі у США існує 5 гарячих ліній, які так чи інакше пов’язані із радоном, у вільному доступі викладена радонова мапа країни, а всі бажаючі мають можливість придбати спеціальне обладнання для вимірювання радону та отримати консультацію спеціалістів, які розшифрують результат та нададуть фахові рекомендації.

Для зручності користувачів, інформація про організації, що можуть допомогти із питаннями щодо зменшення концентрації радону у будівлі, зібрана на одному порталі. Загалом у США існує досить деталізований перелік із заходів зі зменшення рівня радону у приміщеннях, які можуть здійснюватися відповідними організаціями. Загалом передбачено 13 технік, які дозволяють зменшити рівень радону на 99%. Вартість таких робіт коливається від 800 до 2 500 доларів.

Проте дія Національної стратегії скінчилась у 2020 році, тому наразі США мають потребу у розробці плану подальших дій протидії радоновому забрудненню. Та їхній досвід позитивний і міг би бути дуже корисним іншим країнам, у тому числі й Україні.

Рівні радону в США

У нашій країні також є території, де «радонова проблема» стоїть дуже гостро. Передусім це Кіровоградська область, де містяться значні поклади уранових руд. А радон, як відомо, утворюється внаслідок природного радіоактивного розпаду урану. Зважаючи на це, гостро стоїть розробка програмного документа, що дозволив би системно, ґрунтовно та послідовно захистити населення від його згубного впливу.

Треба сказати, що ще до 2018 року в області діяли програми із забезпечення ЯРБ в регіоні, які базувались на фундаментальних наукових дослідженням та фактичних даних. Зокрема, за одним із основних компонентів Комплексної програми захисту населення області від впливу іонізуючого випромінювання на 2014-2018 роки було здійснено ряд комплексних радіометричних досліджень приміщень та води із артезіанських свердловин на вміст радону, а також об’єктів довкілля для визначення активності природних радіонуклідів, ступеню впливу медичних досліджень тощо. Проте її дія закінчилась, а натомість нічого нового не з’явилось, хоча й планувалось впровадження Державної цільової регіональної програми радіаційного і соціального захисту населення Кіровоградської області та міста Кропивницького. Було розроблено відповідну концепцію, яка базувалась на аналогічній програмі, що вже близько десяти років діє у Жовтих Водах та являє собою позитивний зразок впровадження протирадонових заходів на території України. Концепція Державної програми для Кіровоградської області розроблялась із ініціативи Кіровоградських ОДА та обласної ради та мала б стати дорожньою картою із вирішення «радонового питання» в регіоні. Проте ця програма так і не була затверджена.

Середньорічна доза радонового опромінення в розрізі областей України

Наразі тема радону у Кіровоградській області ні у ЗМІ, ні у владних кабінетах не підіймається, а питання, відтак, залишається відкритим. Кіровоградщина тим часом залишається регіоном із найвищим показником виявлення онкозахворювань: у 2006 році Кіровоградщина перевищувала середній показник онкозахворювань по Україні на 23%, у 2016 році цей показник досяг 35,9%, у 2020 залишається на рівні вище 30%. При цьому у самому місті  Кропивницький показник перевищує середній показник онкозахворювань по Україні  майже на 50%. Те саме стосується Олександрійського та Бобринецького районів.

Раніше в області діяла обласна програма «Стоп-радон», в рамках якої  були виконані дослідження вмісту радону-222 у повітрі приміщень 187 дитячих дошкільних та загальноосвітніх установ. Аналіз результатів вимірів показав, що радіаційно-гігієнічний норматив, встановлений для таких закладів було перевищено у понад 70% обстежених будівель ( з 30 приміщень у Маловисківському районі, перевищення виявили у 23, причому у 8 випадках це було 5-тикратне перевищення, а у 3 випадках —10-ти кратне). У деяких навчальних закладах Компаніївського та Гайворонського районів активність радону у повітрі перевищила нормативи у 20-46 разів.

Враховуючи викладене вище, питання розробки та прийняття регіональної програми захисту мешканців Кропивницької області стоїть дуже гостро. І цілком можливо, досвід США може відіграти дуже важливу роль.

За інформацією сайту Лівий берег