Національні лабораторії США підтримують міжнародні дослідження із захоронення ядерних відходів

В рамках проєкту «HotBENT» – міжнародних досліджень щодо поводження із ядерними відходами – геологи з Національної лабораторії ім. Лоуренса в Берклі, Національної лабораторії Сандії та Лос-Аламоської національної лабораторії проводять роботи з моделювання та лабораторні дослідження з вивчення поведінки бентоніту як буферного матеріалу для геологічних сховищ радіоактивних відходів. 

Бентоніт – природний матеріал на основі глини з дуже низькою водопроникністю, що набухає при контакті з вологою. Тому він є матеріалом, придатним для засипання порожнин навколо контейнерів для відходів та тунелів у геологічних сховищах. З його допомогою можна убезпечити радіоактивні матеріали від контакту із водою. Він утворює третій бар’єр у багатобар’єрному підході, коли високоактивні радіоактивні відходи іммобілізуються в нерозчинній матриці (перший бар’єр) і поміщаються у стійкі до корозії герметичні контейнери (другий бар’єр). 

Мета проєкту «HotBENT» («Вплив високих температур на бентонітові буфери»), очолюваного швейцарським Національним кооперативом з утилізації радіоактивних відходів (Nagra), – оцінити, наскільки добре природний матеріал на основі глини (бентоніт), поміщений навколо контейнерів для захоронених високоактивних радіоактивних відходів, зберігає свої захисні функції під час моделювання тривалого нагрівання. 

Можливість використання бентоніту у поводженні з ядерними відходами почали випробовувати у вересні 2021 року на випробувальному полігоні Грімзель (GTS) у Швейцарії, отримані дані будуть доповнені інформацією із досліджень Національних лабораторій США. 

Геологи із Національної лабораторії ім. Лоуренса в Берклі моделюють польові випробування у зменшеній лабораторній установці для спостереження за змінами в матеріалах за півтора року, у порівнянні з 5- та 15-20-річними періодами у польових умовах, щоб розуміти можливу втрату здатності бентоніту до набухання. 

У Національній лабораторії Сандії аналізують зразки бентоніту, отримані з лабораторії Берклі, порівнююючи їх з ненагрітими зразками зі швейцарського полігону, щоб дослідити зміни у мінералогічному складі матеріалу, спричинені нагріванням, та його здатність до набухання. 

А у Лос-Аламоській національній лабораторії досліджують, як суміш бентоніту та інших технічних бар’єрних матеріалів реагує на нагрівання. Також тут тестують материнську породу, в яку будуть поміщені контейнери, щоб з’ясувати, як загальна комбінація матеріалів реагує на підвищення температури до 300°С. 

За інформацією World Nuclear News