Війна в Україні: нинішні загрози радіаційній та ядерній безпеці країни (доповнюється)

24 лютого о 5-ій годині ранку українці прокинулися під звуки вибухів – РФ розпочала війну проти України. Сьогоднішні реалії українців – тривожні сирени, підвали та бомбосховища, звуки обстрілів та вибухів, зруйновані будинки, лікарні, школи… Танки, БТР, байрактари, гради, бойові броньовані машини, ППО, зенітно-ракетні комплекси, винищувачі та штурмовики, – саме ці слова належать до повсякденної лексики звичайних людей. Збройні Сили України, територіальна оборона, іноземний легіон героїчно захищають нашу державу. Усі жителі України об’єдналися: хто долучається до волонтерства, хто допомагає фінансово, хто долучився до протидії фейків та захисту інформації, а хтось голими руками зупиняє танки. Весь світ виступив проти війни в Україні та підтримує нашу державу!

Щодня війська РФ завдають удари по військовим та цивільним об’єктам. Яка наразі ситуація в атомній галузі України? Чи є загроза радіаційній та ядерній безпеці України?

Хронологія подій атомної галузі під час війни в Україні

5 травня

Київська міська державна адміністрація повідомила про розгортання лісової пожежі поблизу села Дитятки в Чорнобильській зоні. На місці працюють бійці ДСНС та піротехніки, задіяна спецтехніка. Серед лісу підірвалися рятувальники ДСНС, кабіну пожежної машини рознесло вибухом рознесло, двох осіб було госпіталізовано. Поряд з місцем детонації виявили та знешкодили ще 5 мін.

Над москвою було зафіксовано літак Іл-80 – повітряний командний пункт російського керманича на випадок ядерної небезпеки, таким чином рф продовжує погрожувати застосуванням ядерної зброї.

За інформацією НАЕК «Енергоатом», на території автогосподарства Запорізької АЕС окупанти силоміць захопили спецтранспорт ЗАЕС, який надалі використовують для поклейки білбордів у місті.

4 травня

На об’єктах Чорнобильської зони відчуження працюють групи з розмінування Національної гвардії України та ДСНС України для виявлення та знищення вибухонебезпечних предметів. До розмінування було долучено також фахівців з РХБ-захисту.

3 травня

На Чорнобильській АЕС повністю відновлена робота з індивідуального дозиметричного контролю персоналу ЧАЕС. Про це повідомив начальник цеху радіаційної безпеки ЧАЕС Леонід Яковенко.

2 травня

ЧАЕС після окупації відновила роботи з пилопригнічення. Протягом 1 та 2 травня персоналом цеху експлуатації об’єкту «Укриття» та нового безпечного конфайнменту було успішно виконано роботи з пилопригнічення, що сприяє обмеженню поширення радіоактивних речовин у підпокрівельному просторі об’єкта «Укриття».

За інформацією видання Politico, в ЄС розглядають заборону імпорту з рф ядерного палива для АЕС та припинення співпраці з росатомом, щоб подолати енергетичну залежність від росії. Наразі ЄС імпортує необхідний для ядерних реакторів уран, зокрема 20% – з рф, що робить її другим за величиною постачальником після Нігеру.

1 травня

Генеральна прокуратура України розпочала процес притягнення до відповідальності за захоплення Чорнобильської АЕС.

30 квітня

Відновлено надійну схему живлення в Чорнобильській зоні відчуження. Було включено в роботу останню необхідну для цього лінію електропередачі 330 кВ.

29 квітня

Запорізька АЕС продовжує знаходитися під контролем російських окупаційних військ. Зокрема, на українську атомну електростанцію «росенергоатом» (підрозділ «росатому») направив 8 ядерників компанії, які вимагали від керівництва ЗАЕС конфіденційної інформації про функціонування АЕС, а саме: адміністрування та управління, технічне обслуговування та ремонт, безпека та поводження з ядерним паливом, відпрацьованим ядерним паливом та радіоактивними відходами.

В ефірі телеканалу «росія 1» путінські пропагандисти ольга скабєєва та депутат держдуми від фракції лдпр олексій журавльов відкрито погрожували ядерним ударом трьом країнам, які надають зброю Україні, – Великобританії, Німеччини та Франції. Вони продемонстрували картинку з підписом «Час польоту ракет РС-28 «Сармат» до столиць країн, які дають Україні найбільше зброї», відповідно до якої час польоту Сармата від калінінграда до Берліна – 106 секунд, до Парижа – 200 секунд, до Лондона – 202 секунди.

28 квітня

На Хмельницькій АЕС проведено інспекцію Міжнародного агентства з атомної енергії в рамках Угоди між Україною та МАГАТЕ у зв’язку з Договором про нерозповсюдження ядерної зброї.

27 квітня

На Південноукраїнській АЕС відбулася інспекція Міжнародного агентства з атомної енергії в рамках Угоди між Україною та МАГАТЕ у зв’язку з Договором про нерозповсюдження ядерної зброї.

Інспекторами МАГАТЕ та Держатомрегулювання було здійснено інвентаризацію ядерного матеріалу на об’єктах ЧАЕС. Крім того, було відновлено роботу системи віддаленого моніторингу МАГАТЕ технічними фахівцями Агентства.

26 квітня 

О 6:41 та 6:46 дві крилаті ракети ворога пролетіли на низькій висоті над майданчиком Запорізької АЕС у напрямку Запоріжжя, де згодом зафіксували вибухи від попадання російських крилатих ракет. Це загрожує ядерною та радіаційною катастрофою всьому світові.  

Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Маріано Гроссі прибув в Україну, очоливши експертну місію МАГАТЕ для проведення радіологічного моніторингу та інших експертних оцінок на ЧАЕС після п’ятитижневої російської окупації. За інформацією Державної інспекції ядерного регулювання України, МАГАТЕ надало різні типи обладнання для радіаційного моніторингу, включаючи прилади ідентифікації радіонуклідів та вимірювачі потужності гамма-дози, засоби індивідуального захисту на ЧАЕС тощо. 

Державна інспекція ядерного регулювання України ухвалила рішення про зупинення дії низки ліцензій, які фактично зупиняють провадження діяльності зі зняття з експлуатації енергоблоків №1, 2 і 3, провадження діяльності на об’єктах з поводження з РАВ та здійснення окремих видів діяльності у сфері використання ядерної енергії. За інформацією ДІЯРУ, після тривалої окупації військами рф ДСП «Чорнобильська АЕС» не спроможна дотримуватися умов провадження вищезгаданих видів діяльності, встановлених нормами і правилами з ядерної та радіаційної безпеки. Керівництво ДСП «Чорнобильська АЕС» вважає, що ухвалене рішення дестабілізує роботу підприємства, та сподівається, що дія ліцензій буде поновлена після надання обґрунтувань, що підтверджують відсутність порушень.

25 квітня 

О 8:10 – нова загроза ядерній безпеці України та світу. Над водоймою-охолоджувачем Хмельницької АЕС були зафіксовані дві крилаті ракети, випущені російськими військовими, ймовірно в бік міст Рівне або Здолбунів.  

Державна інспекція ядерного регулювання України видала окремий дозвіл на введення в експлуатацію Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива, який очікувався ще 9 березня, але був відтермінований через російську агресію та перебування військ окупанта у Чорнобильській зоні відчуження. 

У інтерв’ю російському першому каналу міністр закордонних справ росії сергій лавров заявив про реальність ризику ядерної війни. 

24 квітня 

Запорізька АЕС і місто Енергодар досі захоплені та контролюються російськими військовими, але всі енергоблоки ЗАЕС обслуговуються українським персоналом й працюють на потреби України. Ротація працівників відбувається. 

20 квітня 

Запорізька АЕС продовжує знаходитися під контролем російських окупаційних військ, а на ЗАЕС не припиняють перебувати представники «росатому», які повідомили керівництву та співробітникам Запорізької АЕС про наміри включення української АЕС до структури «росатому». Його представники вже почали здійснювати моніторинг технологічних та управлінських процесів на ЗАЕС. 

19 квітня 

Силами ремонтного персоналу ДСП «Чорнобильська АЕС» відновлено прямий телефонний зв’язок майданчика станції з оперативним черговим Держатомрегулювання. 

16 квітня 

Над майданчиком Південноукраїнської АЕС пролетіли три крилаті ракети, випущені ймовірно з території Білорусі в напрямку Миколаєва. Одну з них було зафіксовано камерами спостереження ПАЕС. Загроза поцілити в ядерний реактор з можливими наслідками – ядерною катастрофою, була високою. 

Після відновлення електропостачання, перевірок обладнання та приладів до роботи в зоні відчуження готове Централізоване сховище відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП)!  

14 квітня 

Заступник голови ради безпеки росії дмитро медведєв заявив, що у випадку вступу Швеції та Фінляндії до НАТО, росія стягуватиме ядерну зброю до Балтики.  

13 квітня 

Організація економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) з 11 травня призупиняє членство рф в Агентстві з ядерної енергії, якого вона набула у 2013 році. 

12 квітня 

Всі російські солдати, які окопувалися в Рудому лісі, отримали смертельні дози опромінення. Про це повідомив д.т.н., провідний науковий співробітник відділу термохімічних процесів і нанотехнологій Інституту газу НАН України, Костянтин Сімейко: “Окопуючись, загарбники підняли шар ґрунту, де наявні частинки з високим іонізуючим опроміненням. Йдеться про радіоактивні ізотопи цезію, вуглецю, урану й інших елементів, які протягом десятиліть осідали на землю після аварії на Чорнобильській АЕС”. 

11 квітня 

Під час російської окупації Централізоване сховище відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП) не було пошкоджено, наразі вживаються заходи з підготовки до прийому палива одразу після завершення воєнного стану. 

9 квітня 

Відбулася друга ротація персоналу з початку окупації ЧАЕС, у рамках якої у місто Славутич повернувся 51 співробітник: 40 працівників, які 20 березня погодилися поїхати на окуповану станцію для ротації, та 11 працівників, які працювали на станції з 23 лютого. Станом на 9 квітня на ЧАЕС немає жодної людини з тих, хто був на станції під час її захоплення. 

8 квітня 

Персонал Чорнобильської АЕС продовжує виконувати поставлені завдання та оцінювати масштаб завданих збитків окупаційними військами російської федерації. Зокрема, триває дозиметрична розвідка майданчика станції. Окупанти повністю нехтували правилами радіаційної безпеки, що привело до забруднення радіацією офісних та виробничих приміщень ЧАЕС.  

Державне агентство України з управління зоною відчуження повідомляє, що війська російської федерації повністю розграбували і знищили автоматизовану систему моніторингу радіаційного стану зони відчуження. Були розграбовані та знищені російськими окупантами офіси та лабораторія Інституту проблем безпеки АЕС. Були вивезені комп’ютери, оргтехніка, розбито або знищено лабораторне обладнання та вимірювальні пристрої. Також пограбовані гаражі з автомобільною технікою, яка використовувалася для перевезення науковців на об’єкти досліджень. У лабораторіях ІПБ АЕС знаходилися джерела іонізуючого випромінювання та зразки паливовмісних матеріалів з об’єкта «Укриття», які використовувалися науковцями під час проведення досліджень. Місцезнаходження цих матеріалів також не відомо. 

7 квітня 

Енергетичне співтовариство створило для України Фонд відновлення зруйнованої російською війною енергетичної інфраструктури, донорами якого будуть держави-члени ЄС. Першою внесок зробила Данія.  

6 квітня 

Міністерство охорони здоров’я України опублікувало наказ № 585 від 06.04.2022 «Про затвердження Методичних рекомендації щодо дій у зонах ядерного ураження», які призначені у разі застосування тактичної та/або стратегічної ядерної зброї та визначають заходи профілактики, спрямовані на зменшення наслідків застосування ядерної зброї серед населення. 

У ході пленарного засідання Асоціації регуляторів Західної Європи WENRA було прийнято рішення про відсторонення ростехнагляду (рф) та Держатомнагляду (Республіка Білорусь) від участі у заходах організації. До прийняття окремого рішення ці установи не матимуть права брати участь у діяльності WENRA. 

5 квітня 

На Чорнобильську АЕС прибули підрозділи Національної гвардії для забезпечення охорони та оборони ядерних установок, а також фізичного захисту ядерних матеріалів. 

4 квітня 

Європейська мережа організацій технічної підтримки (ETSON) на позачерговому засіданні повноправних членів Ради ETSON ухвалила рішення про призупинення співпраці з російським НТЦ ЯРБ.  

2 квітня 

На промисловому майданчику ЧАЕС оперативним персоналом, який забезпечував ядерну та радіаційну безпеку об’єктів Чорнобильської АЕС в умовах окупації, було піднято прапор України. 

31 березня

Російські окупанти звільнили Чорнобильську АЕС, змусивши працівників ЧАЕС підписати акт прийому-передавання станції. З території Чорнобильської АЕС окупантами було вивезено транспортні контейнери, запчастини для ремонту техніки станції, також комп’ютери, кавоварки, чайники та столові сервізи з готелю, що знаходиться поруч із АЕС.

30 березня

У Гомелі було зафіксовано 7 медичних ПАЗів, які приїхали у Республіканський науково-практичний центр радіаційної медицини та екології людини. Зокрема, повідомляють, що це прибули з Чорнобильської АЕС опромінені російські окупанти.

29 березня

На майданчику Запорізької АЕС продовжують перебувати представники «росатому». Персонал ЗАЕС та їх сім’ї перебувають під постійним психологічним тиском, а також зафіксовані випадки затримання персоналу російськими загарбниками для допиту.

Відбувся дводенний дипломатичний візит генерального директора МАГАТЕ Рафаеля Маріано Гроссі в Україну на Південноукраїнську АЕС, мета якого – перемовини щодо забезпечення ядерної та фізичної безпеки ядерних об’єктів України.

28 березня

Знову ЯПУ «Джерело нейтронів» потрапила під обстріли, проте нових ушкоджень виявлено не було.

27 березня

У зв’язку з повномасштабним вторгненням росії в Україну, шведська компанія Vattenfall, яка є однією з найбільших виробників та продавців електроенергії та тепла в Європі, відмовилася від подальшої закупівлі російського ядерного палива для своїх атомних електростанцій до подальшого розпорядження. Варто зазначити, що контракт було підписано компанією Vattenfall у 2016 році на постачання ядерного палива для реакторів Ringhals 3 та Ringhals 4 у період з 2018 по 2025 роки.

26 березня

Російськими окупантами захоплено місто Славутич, де проживає персонал Чорнобильської АЕС, а також на об’єктах та підприємствах, що розташовані в зоні відчуження, та члени їх сімей. Це створює додатковий психологічний та моральний тиск на оперативний персонал, який зараз забезпечує ядерну та радіаційну безпеку об’єктів на майданчику Чорнобильської АЕС.

Вкотре потрапила під обстріли ЯПУ «Джерело нейтронів», внаслідок чого було виявлено значні пошкодження теплоізоляційної обшивки будівлі ЯПУ «Джерело нейтронів» та часткове осипання матеріалів облицювання в експериментальній залі установки.

25 березня

Щоб стримати залучення НАТО в Україні, президент рф владімір путін може віддати наказ про застосування тактичної ядерної зброї й завдати удару по території Польщі. Так вважає колишній командувач об’єднаних сил НАТО в Європі, генерал Веслі Кларк.

На засіданні членів Європейської організації з ядерних досліджень (CERN) було прийнято рішення призупинити участь вчених організації у всіх наукових комітетах установ, розташованих на території рф та Республіки Білорусь, і навпаки; а також призупинити та навіть скасувати заходи, організовані CERN спільно з установами, розташованими на території рф та Республіки Білорусь. Також учасники засідання постановили припинити наукові контакти зі Об’єднаним інститутом ядерних досліджень (ОІЯД), що знаходиться у російському місті Дубна, та призупинити його статус спостерігача до подальшого повідомлення.

23 березня

Близько до ЯПУ «Джерело нейтронів» персоналом було виявлено нерозірваний реактивний снаряд РСЗВ 9К58 «Смерч», що створює потенційну небезпеку нового вибуху. Про це було проінформовано відповідні служби. Крім цього, персонал відмітив про пошкодження вікон на обшивки будівель. Попри це, відсутні нові пошкодження насосної, градирень, лабораторії ізотопів ЯПУ «Джерело нейтронів», а також систем та елементів, які б впливали на безпеку.

Російськими окупантами було розграбовано та знищено Центральну аналітичну лабораторію у м. Чорнобиль, на базі якої знаходилися високоактивні проби та зразки радіонуклідів. При цьому відбулося несанкціоноване проникнення в сховище джерел іонізуючого випромінення, в якому зберігалися зразкові радіоактивні розчини та калібрувальні джерела. Окупантами було викрадено та пошкоджено 133 джерела сумарною активністю порядку 7 млн беккерелів. Місцезнаходження викрадених джерел невідомо. Ступінь збереження та безпеки калібрувальних джерел та зразкових радіоактивних розчинів встановити неможливо, а стан пошкоджених буде з’ясований після проведення відповідної інвентаризації та вимірів.

22 березня

На майданчику ЗАЕС вже тривалий час незаконно перебувати представники «росатому». Через присутність російських окупаційних військ та великої кількості військової техніки на майданчику ЗАЕС та у місті-супутнику Енергодар персонал та їх сім’ї перебувають під постійним психологічним тиском. Це може спричинити виникнення помилок в роботі персоналу, що впливають на забезпечення безпеки АЕС та призводять до аварійних ситуацій чи аварій на АЕС.

20 березня 

На Чорнобильській АЕС, яка від 24 лютого знаходиться під окупацією російської федерації, відбулася часткова ротація персоналу. 50 працівників змінили 46 працівників станції, які добровольцями відправилися виконувати свої службові обов’язки для належного функціонування об’єктів ЧАЕС.

19 березня 

Внаслідок продовження ведення бойових дій в районі П’ятихатки міста Харків, досі відсутнє електропостачання на ЯПУ «Джерело нейтронів».

18 березня 

23 доби поспіль персонал ДСП «Чорнобильська АЕС» без ротації мужньо та героїчно виконує свої функції із забезпечення безпечної експлуатації цих об’єктів. Виконати заміну персоналу в умовах бойових дій неможливо, хоча сценарії ротації активно розробляються.

17 березня 

Бойові дії в районі П’ятихатки міста Харків призвели до ушкоджень ліній електропостачання, внаслідок чого було припинено електроживлення ЯПУ «Джерело нейтронів».

Через бойові дії в регіоні та захоплення майданчику ЗАЕС і прилеглих територій російськими окупаційними військами наявна потенційна загроза знеструмлення ЗАЕС. Запорізька, Південно-Донбаська та Каховська високовольтні лінії 750 кВ були пошкоджені, що призвело до відключення лінії автотрансформаторного зв’язку ЗАЕС (750/330 кВ) з Запорізькою ТЕС у період з 14:00 до 20:00. Після усунення виявлених пошкоджень роботу лінії було відновлено. Через бойові дії в регіоні та захоплення майданчику ЗАЕС і прилеглих територій російськими окупаційними військами наявна потенційна загроза знеструмлення ЗАЕС.

16 березня 

На майданчику Чорнобильської АЕС було відновлено енергоживлення усіх установок, о 17:45 усі дизель-генератори, що забезпечували аварійне енергоживлення цих установок, були відключені. Інформацію про постачання електроенергії до ЧАЕС з білоруської підстанції 330 кВ «Мозир» було спростовано НАЕК «Енергоатом».

Дві високовольтні лінії 750 кВ (Запорізька та Південно-Донбаська) досі не підключені, а о 14:29 було відключено Каховську високовольтну лінію. 

15 березня 

Досі залишаються відключеними дві високовольтні лінії 750 кВ (Запорізька та Південно-Донбаська). 

Впродовж двадцяти діб не відбувається ротація персоналу Чорнобильської АЕС, які мужньо та героїчно продовжують виконувати свої функції із забезпечення безпечної експлуатації об’єктів Чорнобильської АЕС. Виконати заміну персоналу в умовах бойових дій неможливо, хоча сценарії ротації активно розробляються. 

14 березня 

Лінія, яка живить ЧАЕС та місто Славутич, знову пошкоджена окупантами після того, як ремонтна бригада Укренерго відремонтувала її. 

Російські окупаційні війська у безпосередній близькості до енергоблоків ЗАЕС здійснили підрив боєприпасів, які не розірвалися під час обстрілу промислового майданчика 04.03.2022. 

13 березня 

Ремонтна бригада «Укренерго» відремонтувала високовольтну лінію електропередачі, яка живить Чорнобильську АЕС та місто Славутич. О 19:07 лінію поставили під напругу та почали відновлення енергоживлення інфраструктури ЧАЕС та міста Славутич. Однак завершити ці роботи не вдалося, тому що окупанти невдовзі знову пошкодили лінію. Ремонтна бригада НЕК «Укренерго» вимушена знову їхати на окуповану територію поблизу Чорнобильської АЕС, шукати та ліквідовувати нове пошкодження. 

12 березня 

За інформацією ЗАЕС, відбувається постійна ротація оперативного та денного персоналу, який контролює стан енергоблоків та забезпечує їх безпечну експлуатацію, згідно з вимогами експлуатаційної документації. Автоматизована система радіаційного контролю АЕС та автоматизована система контролю радіаційного стану в санітарно-захисній зоні та зоні спостереження працюють у штатному режимі, змін радіаційного стану на майданчику АЕС, в зоні спостереження та санітарно-захисній зоні не зафіксовано. 

11 березня 

На Запорізьку АЕС прибуло 11 представників державної корпорації з атомної енергії рф «росатом». Зазначені особи поки не втручаються в процес експлуатації ядерних установок, управління та експлуатація АЕС здійснюється виключно персоналом ЗАЕС, проте всі технічні рішення необхідно погоджувати з загарбниками. Україна жодного запиту щодо отримання консультативної, технічної чи іншої допомоги від російської федерації не робила. Перебування зазначених осіб на території ЗАЕС є незаконним та жодним чином не пов’язано із забезпеченням ядерної та радіаційної безпеки. 

Дві високовольтні лінії 750 кВ (Запорізька та Південно-Донбаська) досі не підключені, здійснюються заходи щодо відновлення працездатності пошкоджених високовольтних ліній. Це питання ускладнене активними бойовими діями у місцях пошкоджень ліній. 

10 березня 

Вкотре було здійснено бомбардування дослідницької ядерної установки «Джерело нейтронів» у Харкові, внаслідок чого її було повністю знеструмлено та наявні поверхневі пошкодження будівлі. Електропостачання систем/елементів, важливих для безпеки, відновлено. Ушкоджень, які б впливали на стан ядерної та радіаційної безпеки не виявлено. 

9 березня 

Внаслідок пошкодження високовольтної лінії 750 кВ Чорнобильська АЕС – Київська, спричиненого обстрілами окупантів, було знеструмлено Чорнобильську АЕС та всі ядерні об’єкти Зони відчуження. Через відсутність електропостачання не відбувається охолодження відпрацьованих паливних збірок, розташованих на сховищі відпрацьованого ядерного палива. Внаслідок цього температура в басейнах витримки зростатиме, що зумовить виникнення пару та вивільнення радіоактивних речовин у довкілля. Також внаслідок знеструмлення не працюватиме вентиляція, через що персонал АЕС зможе отримати небезпечну дозу випромінювання, та система пожежогасіння. Проведення ремонтних робіт з відновлення енергопостачання не можливо через ведення бойових дій. 

8 березня 

Тринадцяту добу поспіль не відбувається ротація персоналу Чорнобильської АЕС, які мужньо та героїчно продовжують виконувати свої функції із забезпечення безпечної експлуатації об’єктів Чорнобильської АЕС. Регулюючий контроль за станом ядерної та радіаційної безпеки на майданчику Чорнобильської АЕС та на території зони відчуження наразі неможливий. 

Рада Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) призупинила участь росії та Білорусі в органах ОЕСР. 

7 березня 

Енергоблок №6 ЗАЕС виведений в аварійний ремонт. Внаслідок обстрілу майданчика ЗАЕС 4 березня та після детального огляду, було пошкоджено маслосистему блочного трансформатора. 

6 березня 

Під бомбардування потрапила дослідницька ядерна установка «Джерело нейтронів», яка розташована на майданчику Національного наукового центру «Харківський фізико-технічний інститут». Внаслідок цього було повністю зруйновано підстанцію РУ-0,4 кВ, пошкоджено кабелі кондиціонерів системи охолодження клистерної галереї лінійного прискорювача електронів; пошкоджено теплотрасу до комплексу будівель та споруд ЯПУ «Джерело нейтронів», вибито вікна в будівлі насосної та градирень, в лабораторії ізотопів. У деяких місцях наявні поверхневі пошкодження основної будівлі установки. 

У Чорнобильській зоні на об’єкті «Укриття» з ладу вийшло декілька датчиків контролю нейтронного потоку, потужності дози гамма-випромінювання та радіаційного забруднення повітря. Це унеможливлює здійснення подальшого контролю за критичністю та низкою радіаційних параметрів в одному з приміщень об’єкту. Через відсутність, внаслідок окупації, достатньої кількості ремонтного персоналу та спеціального обладнання, відновлення пошкодженого обладнання систем, важливих для ядерної та радіаційної безпеки, не виконується. 

Також у цей день відбулася постановка окупантів про надання гуманітарної допомоги, зокрема їжі та цигарок. Ця акція була спрямована на створення інформаційних приводів для ЗМІ і не стосувалася допомоги персоналу Чорнобильської АЕС, який майже два тижні перебуває в заручниках російських військових. Після категоричної та публічної відмови персоналу підприємства від «допомоги» окупанта, ворог вдався до хитрощів: переодягнув своїх військових у форму концерну «NOVARKA», що була на санпропускниках, та, які з радістю та вдячністю приймали допомогу, що фільмувалося російськими ЗМІ. 

О 16:06 було відключено високовольтну лінію 750 кВ через її пошкодження внаслідок обстрілів в районі населеного пункту Василівка Запорізької області. 

5 березня 

Оперативний персонал Запорізької АЕС постійно знаходиться під тиском озброєних окупантів, хоч попри це продовжує контролювати стан енергоблоків та забезпечувати їх експлуатацію. 

4 березня 

Була захоплена Запорізька АЕС. У результаті обстрілів з артилерійської зброї промислового майданчика ЗАЕС, було пошкоджено будівлю реакторного відділення енергоблоку № 1 ЗАЕС, два артилерійські снаряди потрапило у район розміщення майданчика Сухого сховища відпрацьовано ядерного палива. Внаслідок пожежі, яка виникла через ворожі обстріли промислового майданчика ЗАЕС, було пошкоджено будівлю учбово-тренувального центру, яка знаходиться близько до промислового майданчика ЗАЕС. 

3 березня 

Польське ядерне товариство опублікувало заяву про припинення співпраці та будь-яких офіційних контактів з російськими організаціями до закінчення ведення бойових дій та притягнення до відповідальності всіх винних у порушенні міжнародного права 

2 березня 

На Чорнобильській АЕС 7 добу не відбувається ротація оперативного персоналу. Виконати заміну персоналу в умовах бойових дій неможливо, хоча сценарії ротації активно розробляються. Втрачено контроль за станом ядерної та радіаційної безпеки ядерних установок та інших об’єктів на промисловому майданчику Чорнобильської АЕС та на території зони відчуження. 

У 30 км від Південноукраїнської АЕС тривають бої під містом Вознесенськ: рашистська техніка заїжджає в місто, Вознесенськ обстрілюють із градів. За інформацією радника міністра внутрішніх справ Антона Геращенко, з Миколаївської області у бік Вознесенська, де розташована Південноукраїнська АЕС, вилетіла група з понад 20 вертольотів окупантів із десантниками. Проте українські військові зупинили наступ окупантів, також  було підірвано два мости, щоб російські військові не підійшли до ПАЕС. 

1 березня 

Внаслідок ракетного обстрілу було пошкоджено мережу зв’язку ВП «Запорізька АЕС», після цього автоматизована система радіаційного моніторингу (АРМС) ЗАЕС втратила працездатність у повному обсязі і припинила передачу даних в міжнародну мережу радіаційного моніторингу IRMIS. Ремонт АРМС та відновлення її роботи ускладнюється військовими діями поблизу Запорізької АЕС. 

27 лютого

Уночі, о 01:20, поруч з пунктом захоронення радіоактивних відходів київської філії «Об‘єднання Радон» у паркан влучив снаряд. За інформацією Державного спеціалізованого підприємства «Об’єднання Радон», унаслідок вибуху сховища радіоактивних відходів залишилися неушкодженими. Будь-які дії з поводження з радіоактивними відходами, у тому числі перевезення радіоактивних матеріалів, – припинені. Радіаційний фон перебуває у межах значень 0,09-0,15 мкЗв/год, поверхневе забруднення – відсутнє.

На четвертий день війни проти України путін зробив заяву про переведення сил стримування російської армії в особливий режим несення бойового чергування та наказав привести ядерні сили росії у підвищену бойову готовність. Цією заявою президент рф визнав можливим застосування ядерної зброї по території України.

Сьогодні 4 діючі АЕС України працюють у штатному режимі та знаходяться під особливим контролем, оскільки існують ризики їх захоплення. Біля Енергодару – міста-супутника Запорізької АЕС – тривають активні бої, очевидці повідомляють про численну військову техніку. Хаотично випущені крилаті та балістичні ракети із території Білорусі по українським містам, через що під загрозою знаходяться енергоблоки Рівненської та Хмельницької АЕС.

26 лютого

У цей день з метою розповсюдження фейкових новин про обстріли окупантів у Чорнобилі Збройними Силами України, ворожі російські війська імітували повітряний бій над Зоною відчуження. Про це повідомляло Державне агентство з управління зоною відчуження. Проте варто зазначити, що українські військові усвідомлюють наслідки та не ведуть бойових дій поблизу Чорнобильської зони.

25 лютого

У режимі онлайн Автоматизована система контролю радіаційної обстановки (АСКРО) зафіксувала підвищення радіаційного фону у Чорнобильській зоні відчуження, що було пов’язано з порушенням верхнього шару ґрунту через переміщення важкої техніки та підняття у повітря забрудненого радіоактивного пилу.

Радіаційний стан на діючих АЕС і прилеглих до них територіях не змінювався й перебуває у межах норми. Щодо ситуації на території ЗВіЗБ(О)В, то донині доступу до автоматизованої системи контролю радіаційної обстановки немає. Останні зафіксовані дані свідчать про перевищення середніх значень потужності еквівалентної дози в районі об’єктів, призначених для зберігання радіоактивних відходів («Вектор», «Підлісний», «Третя черга» та «Буряківка»), до 15 разів.

24 лютого

О 20:00 Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що, усі об’єкти Чорнобильської АЕС узяті під контроль російських збройних угруповань. Працівники ЧАЕС знаходяться у заручниках.

 Список використаних джерел: 

  1. Державна інспекція ядерного регулювання України 
  2. Державне агентство України з управління зоною відчуження 
  3. Державний науково-технічний центр з ядерної та радіаційної безпеки 
  4. НАЕК «Енергоатом» 

Редакція вебсайту Uatom.org