Ймовірні загрози внаслідок російського вторгнення на українські АЕС

В Україні наразі діють 15 енергоблоків на чотирьох атомних електростанціях – Южно-Українській, Запорізькій, Хмельницькій та Рівненській, Чорнобильська АЕС знаходиться на стадії зняття з експлуатації, а на її території побудовано сховище відпрацьованого ядерного палива.  

Увечері 24 лютого Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що усі об’єкти Чорнобильської АЕС захоплені російськими окупантами.  

Нині всі діючі атомні електростанції України працюють у штатному режимі, проте існує висока ймовірність вторгнення російських військ: біля Запорізької АЕС спостерігається багато військової техніки, ворог намагається захопити місто Енергодар та отримати контроль над найбільшою в Європі атомною електростанцією; Білорусь запускає балістичні та крилаті ракети, які потенційно можуть влучити в Хмельницьку та Рівненську АЕС. Керівник відділення аналізу ядерної безпеки Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки Дмитро Гуменюк для британського видання «iNews» та для португальського видання «SOL» надав свої роз’яснення щодо можливих наслідків російського вторгнення та захоплення українських атомних електростанцій. 

Насамперед Дмитро Гуменюк зазначає, що у проєкті українських атомних електростанцій не врахований ризик наслідків ведення військових дій, АЕС проєктовані виключно для вироблення електричної та теплової енергії у мирних цілях. Це означає, що вони можуть бути суттєво пошкоджені внаслідок можливих ракетних, танкових обстрілів чи бомбування.  

Хоч українські атомні електростанції і були побудовані 30 років тому, проте вся інфраструктура, реактори і бетонні конструкції знаходяться у гарному стані і, за словами пана Гуменюка, вважаються одними з найбезпечнішими в Європі. Українські АЕС можуть витримати падіння невеликих літаків вагою менше 10 тон, проте цілеспрямований наступ зможе спричинити їх пошкодження. Наприклад, ядерна катастрофа на Запорізькій АЕС може спричинити радіаційне забруднення води в Дніпрі, яка далі потрапить в Чорне море, а після цього і в Середземне море.  

«На Запорізькій АЕС знаходиться 6 реакторів, це тонни радіоактивного палива. Пошкодження одного реактора стане катастрофою не лише для України, але й для сусідніх країн, а пошкодження шести реакторів призведе до того, що зоною відчуження стане половина Європи… Попри цю небезпеку, російські військові все одно намагаються атакувати ЗАЕС», – Дмитро Гуменюк. 

Під небезпеку потрапляють не лише атомні електростанції, але й відпрацьоване ядерне паливо, що зберігається на них. Наприклад, на ЧАЕС знаходиться 22000 збірки відпрацьованого ядерного палива. У випадку руйнування цих збірок відбудеться викид радіації, що зробить території України, РФ та Європи радіоактивними.  

«У одній паливній збірці реактора ВВЕР-1000 міститься близько пів тонни діоксиду урану. Наприклад, у активній зоні реактора ВВЕР-1000 163 паливні збірки, тобто лише в одному реакторі може бути 80 тонн радіоактивного палива. А в Україні 15 реакторів. Пошкодження палива, а також пошкодження захисної оболонки реакторної установки (контайнмента) спричинить викид радіоактивних речовин в навколишнє середовище, після чого залежно від напрямку вітру та інших погодних умов відбудеться забруднення територій», – Дмитро Гуменюк. 

І наостанок нагадаємо, у разі потрапляння українських АЕС під обстріли, радіаційне зараження пошириться не лише територією України, але й Росії та всієї Європи через повітря, ґрунт, підземні води…  

«Ми робимо все для запобігання цієї ситуації. Сподіваюся, що у більшості випадків наші енергоблоки вціліють навіть за поодиноких ударів. Наші ядерні реактори захищені захисною гермооболонкою, яка побудована з армованого міцного бетону. Гермооболонки розраховані протистояти різним зовнішнім та внутрішнім впливам, в тому числі землетруси, торнадо, падіння легких літаків», – Дмитро Гуменюк.

За інформацією видань «iNews» та «SOL»