У фокусі великої «7»: Позачергове Засідання з обміну інформацією про технічну допомогу Україні у сфері радіаційної та фізичної ядерної безпеки

16 березня 2022 року відбулося позачергове Засідання з обміну інформацією про технічну допомогу Україні у сфері радіаційної та фізичної ядерної безпеки у рамках Глобального партнерства проти розповсюдження зброї масового знищення. Мета засідання – обмін інформацією щодо безпеки ядерних установок в Україні, розгляд питань фізичного захисту та аварійного реагування. У засіданні взяли участь представники США, Канади, Великобританії, Швеції, Німеччини, Норвегії та України. Від української сторони виступили представники Державної інспекції ядерного регулювання України, Міністерства охорони здоров’я, Державного агентства з управління зоною відчуження, Міністерства закордонних справ України, Національної академії наук України, Національної гвардії України, НАЕК «Енергоатом», Державного спеціалізованого підприємства «Об’єднання “Радон”».

«Дії росії відкрили вікно можливостей для всіх терористичних угрупувань та держав з тоталітарним режимом і створили новий розділ у ядерній енергетиці, де порушуються норми міжнародного права і створюються злочини проти людства та нашої планети», – такими словами відкрив засідання Виконуючий обов’язки Голови – Головного державного інспектора з ядерної та радіаційної безпеки України Олег Коріков.

Заступник Міністра охорони здоров’я – головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін наголосив на можливих наслідках у разі пошкодження реакторів ЗАЕС: «Передусім можлива загроза для персоналу АЕС у вигляді гострої променевої хвороби, а також радіологічні наслідки для населення, пов’язані з радіонуклідами йоду. Така аварія призведе до довгострокового забруднення території України радіонуклідами».

Голова Державного агентства з управління зоною відчуження Євген Крамаренко поділився інформацією щодо ситуації у зоні відчуження та зоні безумовного (обов’язкового) відселення, де втрачено контроль за всіма об’єктами та системою радіаційного моніторингу: «На цей час триває повномасштабне розкрадання матеріальних цінностей, зокрема техніки, яка тривалий час працювала в радіаційних умовах та має підвищений рівень радіаційного забруднення, тому є ризик, що така техніка може з’явитися в інших країнах». Крім того, Євген Крамаренко попередив, що почався пожежонебезпечний період і вже зафіксовані випадки загоряння на території ЗВіЗБ(О)В, проте через окупацію ЧАЕС та розкрадання пожежної техніки не може бути здійснений контроль за розповсюдженням пожеж та їх подолання.

Представник МАГАТЕ Джейсон Тірні повідомив про можливість укладання рамкових угод для забезпечення безпеки та захищеності ядерних установок в Україні, щоб і надалі підтримувати технічну і фізичну безпеку об’єктів України, а також про можливе прийняття резолюції та оновлення положення у відповідних законодавчих документах щодо гуманітарних катастроф.

Флоріан Янзен, представник виконавчої організації GRS Німеччини, підрядника Міністерства навколишнього середовища, охорони природи, ядерної безпеки та захисту прав споживачів Німеччини, розповів, що компанія працювала в Україні впродовж п’ятнадцяти років за двома напрямками діяльності: технічна допомога для посилення фізичної безпеки Рівненської та Южно-Української АЕС та програма збору радіоактивних джерел, презентація підсумків якої була здійснена минулого року на майданчику Рівненської АЕС. Флоріан Янзен поділився про продовження співпраці з Україною у цих напрямках, а також розповів про постачання обладнання системи фізичного захисту для РАЕС у цьому році, а наступного року аналогічними системами буде обладнано Южно-Українську АЕС.

Анна Бергстром, представниця підрозділу розробки політики Управління радіаційної безпеки Швеції, яка також підкреслила, що збройне вторгнення росії в Україну не лише загрожує безпеці і захищеності ядерних установок, але й порушує усі напрямки міжнародної співпраці. «На поточний момент ми розглядаємо можливі шляхи використати виділені вже бюджети на підтримку України і сусідніх країн».

Під час засідання представники США, Канади, Великобританії, Швеції, Німеччини, Норвегії засудили агресію рф та підтримали український народ. Україна вкотре наголосила на необхідності «закрити небо», що є пріоритетом для нашої держави. На засіданні було сформовано перелік потреб України для забезпечення ядерної захищеності, а також потреб для забезпечення роботи правоохоронних органів.

Редакція вебсайту Uatom.org