Яка технічна основа стоїть за сімома компонентами МАГАТЕ для АЕС України, хто і як має їх реалізовувати?

На засіданні Ради керуючих МАГАТЕ, що відбулося 2 березня, генеральним директором Агентства було окреслено так звані «seven indispensable pillars of nuclear safety and security» – сім невід’ємних компонентів ядерної і фізичної безпеки, які необхідно підтримувати під час російського вторгнення в Україну та окупації двох українських АЕС (Чорнобильська та Запорізька). Детальніше тут.

Йдеться про наступні сім компонентів:

1. підтримка фізичної цілісності об’єктів, чи то реактори, басейни витримки палива чи пункти зберігання радіоактивних відходів;

2. працездатність усіх систем ядерної та фізичної безпеки і відповідного обладнання у будь-який час;

3. виконання експлуатаційним персоналом своїх обов’язків щодо забезпечення ядерної та фізичної безпеки і ухвалення рішень без зайвого тиску;

4. забезпечення усіх ядерних об’єктів надійним зовнішнім електропостачанням від електромережі;

5. забезпечення безперебійного логістичного ланцюжка постачання на ядерні об’єкти та транспортного перевезення в обидві сторони;

6. забезпечення роботи системи радіаційного контролю на майданчику та за її межами, а також заходи аварійної готовності та реагування;

7. надійне функціонування каналів зв’язку з регулюючим органом та іншими сторонами.

Проаналізувавши сформульовані «стовпи», фахівці ДНТЦ ЯРБ зазначають, що вони охоплюють основні положення безпеки, які необхідно забезпечити, однак, основа і мета цих компонентів незрозуміла, більше того, низка формулювань суперечлива. І найголовніше, не визначено хто і яким чином повинен реалізовувати вимоги цих компонентів. Також не зрозуміла роль та подальші дії МАГАТЕ у сприянні в реалізації сформульованих принципів.

Наприклад, щодо використаних формулювань у пункті 2 – «працездатність усіх систем ядерної та фізичної безпеки і відповідного обладнання у будь-який час».

Відповідно до глосарію МАГАТЕ (видання 2018 року, опублікованого у 2019 році (стор. 167), «системи безпеки» є частиною «систем (елементів), важливих для безпеки».

У стандартах МАГАТЕ SSR-2/1 і SSR-2/2 встановлені вимоги, які повинні застосовуватися до всіх систем (елементів) важливих для безпеки, включаючи, але не обмежуючись, системами безпеки.

Таким чином, використання терміну «система безпеки» у компоненті 2 обмежує існуючі вимоги МАГАТЕ, які поширюються і на системи (елементи) важливі для безпеки.

«Вважаємо, що вимоги із безпеки у повному обсязі мають застосовуватись і до систем важливих для безпеки, як це робила Україна до російської агресії», – наголошують у ДНТЦ ЯРБ.

Коментуючи суть сформованих компонентів, ексголовний інженер ЧАЕС Микола Штейнберг зазначає, що в умовах війни жоден з цих «стовпів» не може бути забезпечений.

За інформацією пресслужби ДНТЦ ЯРБ