Українські АЕС переходять до Паризького центру ВАО АЕС

На засіданні 31 березня 2022 року Радою керуючих Всесвітньої асоціації організацій, що експлуатують атомні електростанції (ВАО АЕС), було ухвалено рішення про переведення українських АЕС, оператором яких є ДП «НАЕК «Енергоатом», до Паризького центру ВАО АЕС. Зокрема було переведено: Запорізьку АЕС (6 блоків ВВЕР-1000), Рівненську АЕС (2 блоки ВВЕР-440, 2 блоки ВВЕР-1000), Южно-Українську АЕС (3 блоки ВВЕР-1000), Хмельницьку АЕС (2 блоки ВВЕР-1000).

Що таке ВАО АЕС?

Всесвітня асоціація організацій, що експлуатують атомні електростанції, була створена після аварії на Чорнобильській АЕС для підвищення рівня ядерної безпеки шляхом обміну експлуатаційним досвідом. ВАО АЕС об’єднує всіх операторів АЕС світу. Головний офіс ВАО АЕС знаходиться в Лондоні (Великобританія), а регіональні центри – в Атланті (США), москві (росія), Парижі (Франція) та Токіо (Японія). Основні програми ВАО АЕС включають партнерські перевірки, аналіз продуктивності, підтримку членів, навчання та розвиток, а також корпоративні комунікації.

Що зміниться для України після переходу до Паризького центру ВАО АЕС?

До 2021 року українські АЕС входили до московського центру ВАО АЕС. У рамках програми партнерської перевірки, які проводяться кожні чотири роки, представники московського центру могли відвідувати українські атомні електростанції для об’єктивного аналізу діяльності АЕС. По закінченню партнерської перевірки готується звіт з рекомендаціями для підвищення рівня ядерної безпеки та надійності атомних електростанцій. Тобто перехід з московського до Паризького центру ВАО АЕС забезпечує відсторонення російських атомників від відвідування українських АЕС. Проте можливий випадок, коли представники московського центру можуть бути направлені на перевірку до Паризького центру в рамках перехресної партнерської перевірки. Однак, цілком ймовірно, що ці процедури будуть переглянуті.

За інформацією «НАЕК «Енергоатом»