Джерела іонізуючого випромінювання: знищено та викрадено окупантами в Чорнобилі

Під час перебування у Чорнобильській зоні російські окупанти проникнули у сховище джерел іонізуючого випромінювання, де зберігалися зразки радіоактивних розчинів та калібрувальні джерела.

Було викрадено та пошкоджено 133 джерела сумарною активністю 7 млн бекерелів. Для порівняння це 700 кг радіоактивних відходів з бета- та гамма-випромінюванням.

Місцезнаходження викрадених джерел іонізуючого випромінювання нині не відоме, а стан пошкоджених буде встановлено після проведення інвентаризації та вимірів.

Крім цього, розграбовано та знищено лабораторію Інституту проблем безпеки АЕС. Там зберігалися джерела іонізуючого випромінювання та зразки паливовмісних матеріалів з об’єкта «Укриття», які науковці використовували для проведення досліджень. Місцезнаходження цих матеріалів також не відоме.

Фахівці Державного агентства України з управління зоною відчуження припускають, що джерела іонізуючого випромінювання були вивезені загарбниками як «подарунки», носіння яких протягом двох тижнів може спричинити радіаційні опіки, початок променевої хвороби та незворотних процесів у організмі.

Проте існує й інше припущення, що радіоактивні матеріали були залишені у зоні відчуження, тобто існують ризики для персоналу. Саме тому, після перевірки на відсутність мінувань та за умови наявності обладнання, важливо негайно відновити радіаційно-дозиметричні дослідження та вилучити радіоактивні джерела у спеціалізовані сховища.

За інформацією Державного агентства України з управління зоною відчуження