Йодна профілактика: все що необхідно знати

Питання

Відповіді

В чому сенс йодної профілактики?

Радіоактивний йод – короткоживучий ізотоп, що присутній у радіоактивних викидах при аваріях на ядерних реакторах АЕС. Він легко поширюється вітром та залишається небезпечним не менше місяця, накопичується в щитоподібній залозі та опромінює її бета-частинками та гамма-квантами.

Щитоподібна залоза використовує йод для вироблення метаболічно активних гормонів, однаково поглинаючи як стабільний, так і радіоактивний йод. Радіоактивний йод потрапляє всередину організму при вдиханні (як частина аерозолів) або проковтуванні (разом з продуктами харчування) після аварії з викидом радіоактивних аерозолів.

Отже, мета йодної профілактики полягає у запобіганні потраплянню радіоактивного ізотопу йоду до щитоподібної залози шляхом її насичення стабільним йодом.

У якому випадку потрібно проводити йодну профілактику?

Прийом препаратів йодиду калію дієвий тільки у випадку аварії на АЕС із підтвердженим викидом радіоактивних речовин із наявністю радіоактивного йоду за умов, що радіоактивна хмара гарантовано опиниться в регіоні вашого знаходження.

Прийом йодиду калію виправданий лише при таких прогнозованих дозах опромінення щитоподібної залози внаслідок потрапляння радіоактивного йоду всередину, ризик від яких перевищує ризик від наслідків блокади щитоподібної залози йодидом калію.

Зазвичай, достатньо одного прийому препарату стабільного йоду. Однак повторний прийом може бути потрібний у разі пролонгованого (більше 24 годин) або повторного впливу, при неможливості запобігання прийому забруднених продуктів харчування.

Яка добова доза йоду вважається нормою?

Залежно від віку добова потреба в йоді складає від 90 до 300 мкг.

Для дорослих жінок добова норма йоду становить 150–300 мкг, для чоловіків — до 300 мкг.

Норми споживання йоду для дітей:

0–6 років — 90 мкг;

6–12 років — 120 мкг.

Більшість мешканців України щодня споживає лише 40–80 мкг йоду на добу. Найменше споживання йоду — Західна Україна та Чернігівська область.

Експерти ВООЗ вважають безпечною дозу йоду в 1 000 мкг (1 мг) на добу. За все життя людина споживає близько 3–5 г йоду – приблизно одну чайну ложку.

Коли приймати препарат йодиду калію?

Оптимальний ефект йодної профілактики досягається при завчасному (превентивному) прийомі препарату йоду за 6 і менше годин до надходження радіоактивного йоду. Також висока ефективність йодної профілактики (90-100%) зберігається при прийомі препаратів йоду безпосередньо до або протягом 30 хв від початку вдихання аерозолів радіоактивного йоду. Захисний ефект стартує через 5 хв після прийому таблетки натщесерце та через 30 хв після прийому таблетки на повний шлунок.

Через 2 години після надходження в організм радіоактивного йоду дієвість йодної профілактики різко знижується. Початок блокади пізніше 24-х годин після початку вдихання аерозолів радіоактивного йоду завдасть більше шкоди, ніж користі, оскільки це може подовжити біологічний період напіврозпаду радіоактивного йоду, що вже накопичився у щитовидній залозі.

При нашкірному нанесенні розчину йоду захисний ефект настає з відстрочкою у залежності від властивостей шкіри (товщина мертвого епітелію, жирність, кількість пор). У дітей шкіра найтонша, нежирна, з великою кількістю живих пор, отже всмоктування йоду через шкіру буде найшвидшим.

Визначеного дозування препарату (див. Таблицю з дозуванням). вистачає приблизно на 2 доби, далі, при продовжені надходження до організму радіоактивного йоду, можливий повтор прийом.

Вживання алкоголю під час йодної профілактики категорично заборонено.

Як саме приймати йод?

Рекомендована доза йодиду калію у 1000 разів перевищує добову потребу організму в йоді. Якщо препарат йодиду калію приймається заздалегідь, то рекомендовано вживати його після їжі. В разі терміновості введення в організм стабільного йоду можна приймати препарат натщесерце.

Для вживання таблеток йодиду калію дітьми таблетки можна подрібнити та змішати з рідинами із невисоким вмістом жиру, такими як молоко, шоколадне молоко, апельсиновий сік, солодка газована вода тощо.

Найкраще маскує солоний смак йодиду калію малиновий сироп.

Де отримати йодид калію?

У планах захисту населення визначаються умови та схеми видачі препаратів йодиду калію, які мають забезпечувати термінову доступність цих препаратів у зоні йодної профілактики (на сьогодні це лише зони спостереження АЕС). Схеми видачі встановлюються із врахуванням особливостей інфраструктури території. Схеми видачі препаратів йодиду калію можуть включати: безкоштовну видачу препаратів йодиду калію спеціальними бригадами в пунктах видачі; доставку до будинків, квартир; отримання препаратів безкоштовно в аптеках тощо. Таки схеми у мінімальний термін розраховуються та уточнюються при реагуванні на аварію на АЕС.

Кількість та розміщення пунктів видачі препаратів йодиду калію визначаються місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування за пропозиціями територіальних управлінь (відділів) охорони здоров’я, освіти та житлово-комунального господарства.  

Питання здійснення йодної профілактики за межами зон спостереження АЕС поки залишається відкритим. Хоча, наприклад, при аварії на Чорнобильській АЕС в 1986 році необхідність у здійсненні заходів йодної профілактики виникла, принаймні, у зоні 500 км навколо ЧАЕС.

Хто приймає рішення про прийом йоду?

Рішення про прийом йоду приймається місцевими органами виконавчої влади на основі прогнозу радіаційної обстановки та на підставі наданої місцевим органам виконавчої влади інформації від представників експлуатуючої АЕС організації, МОЗ України, ДСНС України.

Напрям руху хмари радіоактивних речовин, що були викинуті з АЕС під час аварії, і характер їх осадження безпосередньо пов’язаний зі швидкістю і напрямком вітру, вологістю, температурою та опадами. Таким чином, розподіл радіоактивних частинок може залишатися відносно локальними або поширюватися на значні відстані залежно від метеорологічних умов. Відстеження цих процесів проводиться для визначення конкретних зон для проведення контрзаходів.

Хто дає команду на проведення йодної профілактики?

Оповіщення та інформування населення про початок проведення йодної профілактики проводиться місцевими органами виконавчої влади негайно після прийняття рішення щодо необхідності проведення йодної профілактики.

Під час оповіщення та інформування населенню роз’яснюється як поводитись у випадку радіаційної аварії, де отримати, коли і як приймати препарати йодиду калію. Інформування населення здійснюється всіма доступними засобами масової інформації. При інформуванні населення попереджається про необхідність уникнення випадків передозувань та отруєнь препаратами йоду.

Що станеться, якщо не прийняти йод під час аварії на АЕС з викидом радіоактивного йоду?

Йод швидко всмоктується в кров при вдиханні або ковтанні і після розподілу в позаклітинному просторі він транспортується і концентрується в щитовидній залозі. Доля поглинання залозою у здорових людей становить від 10 до 40% від загального надходження йоду в організм, і приблизно половина цієї кількості потрапляє в залозу протягом 3–6,5 год. У разі поглинання щитоподібною залозою радіоактивного йоду це призводить до опромінення тканини залози, що може спричинити її повільне руйнування, гіпотиреоз або суттєво підвищити ризик захворюваності на рак щитовидної залози в довгостроковій перспективі.

Оскільки в наших широтах є постійний дефіцит йоду, ми більшою мірою можемо бути уражені радіоактивним йодом.

Що робити тим, у кого немає щитоподібної залози?

Йод не є захистом від радіації сам по собі, він лише є захистом для здорової щитоподібної залози. Особам, що мають в анамнезі тиреоїдектомію — повне видалення щитоподібної залози, та приймають препарати для коригування гіпотиреозу, приймати препарати йоду не потрібно.

Кому не потрібно приймати препарати йоду?

Препарати стабільного йоду слід з обережністю застосовувати особам, що мають нижче перераховані порушення, оскільки вони мають відносні протипоказання до прийому препаратів стабільного йоду:

–     наявність захворювань щитоподібної залози (в минулому та зараз);

–     підвищена чутливість до йоду;

–     герпетиформний дерматит;

–     гіпокомплементемічний васкуліт;

–     вроджена міотонія.

–     наявність (у том числі і в анамнезі) захворювань щитоподібної залози, зокрема гіпертиреозу різної природи;

–     фурункульоз;

–     токсична аденома;

–     геморагічний діатез;

–     кропив’янка;

–     туберкульоз легень;

–     нефрит, нефроз;

–     піодермія.

Якщо ви не впевнені чи варто приймати йодид калію, проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем.

Чи допоможуть препарати «вітамінки-біодобавки» із вмістом йоду?

Такі препарати містять лише добову дозу йоду, зазвичай це – 150 мкг. Для радіозахисного ефекту дорослій людині необхідно було б прийняти 850 таких пігулок одноразово, при дозуванні у препараті-біодобавці у 125 мкг – 1000 пігулок за один раз,  1250 пігулок – при дозуванні 100 мкг. Отже, доступні в аптеках “йодні” таблетки містять мізерну кількість йодиду калію і не корисні для термінового захисту від радіації. Водночас, приймаючи такі препарати на постійній основі тривалий час до виникнення загрози надходження радіоактивного йоду, ви тим самим покриваєте дефіцит йоду і зменшуєте ризик поглинання радіоактивного йоду.

У разі відсутності таблетованого йодиду калію чи можна приймати всередину спиртову настоянку йоду, розчин Люголя чи Бетадин?

НІ! В якості йодної профілактики спиртова настоянка йоду та розчин Люголя призначаються ЛИШЕ для НАШКІРНОГО застосування. Проковтування настоянки йоду, Бетадину або розчину Люголя можуть викликати серйозні опіки слизової та отруєння. Згідно з багатьма дослідженнями була доведена ефективність нашкірного нанесення спиртової настоянки йоду та розчину Люголя в рекомендованому дозуванні на рівні одноразового прийому йодиду калію внутрішньо (див. Таблицю з дозуванням).

Спиртовий розчин йоду, як і гліцериновий розчин Люголя, містять окрім йодиду калію ще й молекулярний йод, який не надходить відразу в кровотік і при вживанні всередину може визвати пошкодження та опіки тканин ШКТ, отруєння через токсичність йоду як галогену. Застосовувати ці препарати потрібно тільки нашкірно. Наносити на шкіру передпліччя або гомілки (повторно через два дні, якщо зберігається небезпека надходження радіоактивного йоду).

Увага: при нашкірному нанесенні можлива алергія, обов’язково перевіряйте реакцію перед нанесенням краплі препарату на внутрішній бік зап’ястя.

Що робити у випадку коли йоду немає та немає можливості його отримати, при цьому є загроза надходження радіоактивного йоду?

Якщо йодовмісних препаратів немає або ризики прийому занадто високі – використовуйте найсуворішу аерозольну гігієну – протиаерозольні фільтри класу не нижче FFP3 для органів дихання, захист відкритої шкіри будь-якими полімерними (не пористими) матеріалами. Для запобігання перорального надходження радіоактивного йоду не споживайте забруднені продукти харчування та воду.

У крайньому випадку, якщо ніяк не виходить знайти препарати йоду, можна споживати продукти з високим вмістом стабільного йоду (морські водорості, тріска і її печінка, креветки, тунець, чорнослив, фейхоа, хурма, волоські горіхи) або гойтроген-місткі продукти, що блокують надходження йоду в щитоподібну залозу взагалі (хрін, гірчиця, соя, броколі, шпинат запобігають поглинанню йоду, пригнічуючи тим самим функцію щитоподібної залози).

Чи можливі побічні ефекти від блокади щитовидної залози?

При прийомі великої дози препарату стабільного йоду існує ймовірність побічних ефектів, які широко відрізняються залежно від кількості йоду в раціоні харчування та наявності хвороб щитоподібної залози (кількість хворих людей похилого віку значно більша у порівнянні з немовлятами та молоддю).

До побічних ефектів прийому стабільного йоду відносять сіалоденіт, шлунково-кишкові розлади, алергічні реакції та незначні висипання, йод-індукований тиреотоксикоз, транзиторний гіпотиреоз та зоб, також є незначний ризик смерті.

Чому не рекомендується проводити блокаду щитоподібної залози особам, старшим 40-45 років?

Ризик радіоіндукованого раку щитоподібної залози у дорослих старше 40 років доволі низький, тож дорослим, старшим 40-45 років, необхідно приймати йодид калію лише у разі прогнозованої великої внутрішньої дози опромінення щитовидної залози (>5 Гр). Проведення йодної профілактики для осіб, старших 40-45 років, може призвести до подальшого гіпотиреозу, основними проявами якого є загальна слабкість, сонливість, стомлюваність, уповільнення мовлення і мислення, зниження апетиту, набряки кінцівок і обличчя, зниження температури тіла; зміни голосу і порушення слуху внаслідок набряку гортані, язика і середнього вуха у тяжких випадках, з боку серцево-судинної – зменшення серцевого викиду, брадикардія, підвищення артеріального тиску; з боку легень – гіповентиляція та плевральний випіт; з боку ШКТ — нудота, запори, здуття живота; з боку шкіри – випадіння волосся, його сухість і ламкість, нерідко жовтушність шкіри; з боку периферичної нервової системи – зниження сухожильних рефлексів.

Скільки разів потрібно приймати йодид калію?

Як правило, стабільний йод слід приймати лише один раз. Одноразовий прийом таблеток йодиду калію у відповідних дозуваннях забезпечує повноцінну блокаду щитоподібної залози протягом доби. Для деяких груп населення (див. Таблицю дозування) допускаються повторні або багаторазові прийоми йодиду калію у разі загрози повторного, тривалого або багаторазового надходження радіоізотопів йоду інгаляційним шляхом або з молоком чи іншими продуктами харчування.

Дозування відповідно до груп населення:

Групи населення, вік

Показання

Застереження

Тривалість прийому

Наслідки/негативні ефекти

Немовлята від народження до 1 місяця

16 мг таблетованого йодиду калію

 

Прийом препарату у визначеній кількості має бути призначений як дітям, що знаходяться на грудному вигодовуванні, так і тим, яких годують сумішами.

Одноразово

У новонароджених тривала блокада функції щитоподібної залози підвищує ризик зниження адаптивних можливостей при переході до позаутробного життя, ризик затримки розумового розвитку. Зміни можуть мати незворотний характер. Допускається лише одноразовий прийом блокуючих дозувань захисного препарату.

Діти (від 1 місяця до 3 років)

32 мг таблетованого йодиду калію ВНУТРІШНЬО або ЗОВНІШНЬО

10 крапель 5% -ного розчину йоду або 5 крапель розчину Люголя наносити на шкіру передпліччя або гомілки один раз на день

У дітей у зв’язку з більш високою функціональною активністю та меншими розмірами щитовидної залози, ніж у дорослої людини, накопичення радіоактивного йоду в залозі відбувається у великих кількостях, швидше, і формуються вищі поглинені дози. Максимальні поглинені дози на одиницю активності радіоактивного йоду формуються приблизно в 10 разів вище, ніж у дорослої людини.

Допускається повторний прийом (через 24 години) (нашкірне нанесення – повторно через два дні, якщо зберігається небезпека надходження радіоактивного йоду)

У дітей віку 1 місяць – 3 роки багаторазовий прийом блокуючих функцію щитовидної залози дозувань захисного препарату збільшує ризик тимчасової затримки психомоторного розвитку, порушення обміну речовин, фізичного розвитку.

Діти (від 3 до 12 років)

62,5 мг таблетованого йодиду калію ВНУТРІШНЬО або ЗОВНІШНЬО 20-22 краплі 5% -ного розчину йоду або 10 крапель розчину Люголя наносити на шкіру передпліччя або гомілки один раз на день

Зі збільшенням віку дитини рівні накопичення радіоактивного йоду в щитовидній залозі знижуються та до 14 років відповідають рівням накопичення його у дорослої людини.

 

Допускається повторний та багаторазовий прийом (1 раз на добу протягом 5 днів)

У дітей 3-14 років і підлітків тривале вимикання функції щитовидної залози може призвести до тимчасової затримки росту та розвитку, обміну речовин, що відновлюються з відновленням функції щитовидної залози. Допустимо багаторазове призначення захисного продукту.

 

Підлітки (старше 12 до 18 років)

125 мг таблетованого йодиду калію ВНУТРІШНЬО або ЗОВНІШНЬО

40-44 краплі 5% -ного розчину йоду або 20 крапель розчину Люголя наносити на шкіру передпліччя або гомілки один раз на день

Допускається повторний та багаторазовий прийом (1 раз на добу протягом 5 днів)

Дорослі (до 40 років)

125 мг таблетованого йодиду калію ВНУТРІШНЬО або ЗОВНІШНЬО 40-44 краплі 5% -ного розчину йоду або 20 крапель розчину Люголя наносити на шкіру передпліччя або гомілки один раз на день

Особи, що можуть отримати високі дози (від 5 Гр) від впливу радіоактивного йоду (наприклад, аварійні працівники, що беруть участь в операціях з порятунку або ліквідації наслідків), ймовірно, отримають користь від блокади незалежно від їх віку, і їм слід надавати перевагу.

Допускається повторний та багатократний прийом (1 раз на добу протягом 5 днів)

У щитоподібній залозі дорослої людини, що нормально функціонує, накопичується близько 30% від загального надходження радіоактивного йоду.

 

Вагітні

125 мг таблетованого йодиду калію ВНУТРІШНЬО або ЗОВНІШНЬО 40-44 краплі 5% -ного розчину йоду або 20 крапель розчину Люголя наносити на шкіру передпліччя або гомілки один раз на день

У вагітних жінок, у зв’язку з підвищеною функцією щитовидної залози, рівні накопичення та формування поглинених доз у щитовидній залозі вище приблизно в 1,5 рази, ніж у дорослої людини. У період вагітності максимальні поглинені дози у плода формуються перед пологами.

Одноразово

 

Матері-годувальниці

125 мг таблетованого йодиду калію ВНУТРІШНЬО або ЗОВНІШНЬО 40-44 краплі 5% -ного розчину йоду або 20 крапель розчину Люголя наносити на шкіру передпліччя або гомілки один раз на день

У жінок, що годують, у грудне молоко протягом доби переходить до 30% радіоактивного йоду, що надійшов в організм. Лактація – один із значущих шляхів виведення радіоактивного йоду з організму матері та додаткової небезпеки для дитини.

 

Одноразово

 

Дорослі (старші 40 років)

125 мг таблетованого йодиду калію ВНУТРІШНЬО – рекомендується тільки при рівнях опромінення, що можуть викликати детерміністичні ефекти – 5 Гр очікуваної дози на щитоподібну залозу

Особи старші 40 років і особи з вже існуючими захворюваннями щитовидної залози з більшою ймовірністю постраждають від блокування щитовидної залози ніж від надходження радіоактивного йоду: ризик радіоіндукованого раку щитоподібної залози у дорослих старше 40 років низький.

 

 

Одноразово

(не повинні повторно піддаватися йодній блокаді через ризик побічних ефектів)

У дорослих після 45 років у чоловіків і жінок тривале вимкнення функції щитовидної залози збільшує ризик функціональних розладів органів та систем, що регулюються гормонами щитовидної залози (серцево-судинної, нервової, імунної та ін.). Збільшується ризик захворювань щитовидної залози, у тому числі злоякісними новоутвореннями, можуть бути ускладнені захворювання низки органів та систем, функціонально пов’язаних з діяльністю щитовидної залози. Захворювання носять прогресуючий характер, важко піддаються лікуванню. Літні жінки належать до групи високого ризику щодо дефіциту тиреоїдних гормонів. Допустимо одноразовий прийом захисного препарату лише при загрозі інгаляційного надходження та формуванні високих доз опромінення щитовидної залози (5 Гр)

Джерела:

  1. Наказ МОЗ від 09.03.2021 № 408, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 16 квітня 2021 р. за № 526/36148 “Про затвердження Регламенту щодо проведення йодної профілактики у разі виникнення радіаційної аварії”
  2. World Health Organization. (‎2017)‎. Iodine thyroid blocking: guidelines for use in planning for and responding to radiological and nuclear emergencies. World Health Organization.
  3. Guidance Potassium Iodide as a Thyroid Blocking Agent in Radiation Emergencies U.S. Department of Health and Human Services Food and Drug Administration Center for Drug Evaluation and Research (CDER) December 2001 Procedural
  4. Наказ ДІЯРУ від 08.11.2011 № 154 , зареєстрований в Міністерстві юстиції України 25 листопада 2011 р. за № 1353/20091 «Про затвердження Порядку здійснення невідкладних заходів йодної профілактики серед населення України  у разі виникнення радіаційної аварії»
  5. Effectiveness Of Skin Absorption Of Tincture Of I In Blocking Radioiodine From The Human Thyroid Gland, Kenneth L. Miller, Patricia E. Coen, William J. White, W. Jeffrey Hurst, Bryan E. Achey and C. Max Lang College of Medicine, The Pennsylvania State University, The Milton S. Hershey Medical Center, Hershey, PA 17033 (Received 13 August 1988; accepted 15 December 1988)
  6. PL Detail-Document, Compounding KI for radiation exposure. Pharmacist’s Letter/Prescriber’s Letter. March, 2011.
  7. Frequently Asked Questions on Potassium Iodide (KI), US Food and Drug Administration (FDA)

ЛАЙФХАК (Блог хіміка (Сергей Бесараб~Siarhei Besarab) https://t.me/lab66):

Йодна настоянка всередину може нанести тяжких травм, ризик аварії на АЕС високий, а калію йодиду немає. Що ж робити?

Якщо у вас є пляшечка 5% спиртової настоянки йоду і є доступ до аптеки, де можна купити ін’єкційний 30% тіосульфат натрію в ампулах по 10 мл (Натрію тіосульфат розчин для ін’єкцій 300мг/мл в ампулі по 5 мл, 10 шт, Дарниця), то використовуючи ці два компоненти можна зробити дієвий радіозахисний коктейль, який до всього іншого і досить зручний для дозування.

У 10 мл аптечної настоянки йоду (стандартний пузирьок) міститься 0,2 г потрібного нам йодиду калію і 0,5 г шкідливого для слизових оболонок ШКТ елементарного йоду. Його можна нейтралізувати тіосульфатом натрію. В ампулі на 5 мл 30% розчину міститься приблизно 1,5 г тіосульфату натрію. Такої ампули вистачить на один пузирьок 5% спиртової настойки. Тіосульфат цілком безпечний та використовується як антидот при отруєннях галогенами.

У найпростішому застосуванні можна просто капати розчин тіосульфату в йод до повного знебарвлення розчину – до знебарвлення бурого кольору (і пару-трійку крапель зверху, “для контролю”).

У 10 мл настоянки йоду потрібно додати приблизно 2 мл тіосульфат натрію. В результаті ми отримуємо 12 мл рідини із вмістом 0,8 г суміші йодидів. Вона цілком безпечна. Оскільки розчин розбавлений і водний, то розмір краплі дорівнює 0,05 мл. В одному мл нашого розчину (20 крапель) міститься приблизно 67 мг йодидів (3,3 мг в одній краплі). Тобто для отримання дорослої радіозахисної дози 125 мг йоду треба випити 38 крапель, немовлятам від народження до 1 місяця – 5 крапель, дітям (від 1 місяця до 3 років) – 10 крапель, діти (від 3 до 12 років) – 19 крапель, підлітки (старше 12 до 18 років) – 38 крапель.

Придбати компоненти та зробити потрібний розчин потрібно заздалегідь. Приготовлений препарат може зберігатись досить довго (консервуюча дія спирту). Розрахуйте кількості крапель для кожного члена сім’ї та підпишіть ємність із розчином. Не відкладайте на останній момент.

Матеріал підготовлено фахівцями ДНТЦ ЯРБ