В Оксфорді продемонстрували перший у світі термоядерний снарядний синтез

Спеціалісти відділення Оксфордського університету First Light досягли термоядерного синтезу за допомогою технології снарядів.

Снарядний синтез – це новий підхід до інерційного керованого термоядерного синтезу, в основі якого конструкція мішені, що складається з пухирцевих впадин навколо гранул ядерного палива. Мішень призначена для створення ударних хвиль, що виникають під час потрапляння монетоподібних снарядів, які летять з гіперзвуковою швидкістю.

Снаряд випускається за допомогою електромагнітної конструкції, схожої на рельсотрон, зі швидкістю близько 23 400 км/год, в мішень, де міститься ядерне паливо. Коли снаряд досягає мішені, створюється тиск близько 100 гігапаскалів, за допомогою взаємодії та сплесків впадин тиск посилюється приблизно до одного терапаскаля. Це призводить до того, що паливо розганяється до швидкості 252000 км/год і стає об’єктом, який рухається з найбільшою швидкістю на Землі. Тиску та температури, які створює гранула ядерного палива під час її стискання з кількох міліметрів до менш ніж 100 мікрон, достатньо, щоб викликати термоядерну реакцію.

Далі гранула ядерного палива падає в басейн із рідким літієм, теплообмінник передає тепло воді у вигляді пари, яка обертає турбіну та виробляє електроенергію в остаточній конструкції комерційного реактора.

За словами First Light, кожна мішень вироблятиме достатньо електроенергії для середнього англійського будинку протягом двох років (близько 6,2 МВт-год).

За інформацією First Light