Уряд схвалив Стратегію інтегрованої автоматизованої системи радіаційного моніторингу на період до 2024 року

29 квітня 2022 року Уряд схвалив Стратегію інтегрованої автоматизованої системи радіаційного моніторингу на період до 2024 року. Ухвалення такого рішення було обумовлено наявними потенційними ризиками для ядерної та радіаційної безпеки, у зв’язку із повномасштабним вторгненням рф в Україну, та відсутністю інтегрованої автоматизованої системи моніторингу для виявлення, аналізу та прогнозування можливих наслідків радіаційних аварій. Також в Україні відсутня єдина система підготовки ухвалення рішень, яка б давала можливість проводити оцінку наслідків аварій як в межах, так і за межами зон відповідальності об’єктових систем підготовки ухвалення рішень або в умовах транскордонного забруднення і здійснювати розрахунки моделей перенесення радіоактивних викидів, що необхідні для підготовки рекомендацій про ухвалення рішень із радіаційного захисту на території України. 

Реалізація Стратегії передбачає впровадження інтегрованої автоматизованої системи радіаційного моніторингу у два етапи. Перший триватиме до кінця 2022 року, у межах якого планується визначити коло суб’єктів, які здійснюватимуть збір, обробку та передачу радіологічної інформації, та розробити нормативно-правові акти, необхідні для побудови та функціонування інтегрованої автоматизованої системи радіаційного моніторингу. Другий етап планується до кінця 2024 року, завдання якого – забезпечити поєднання окремих суб’єктів моніторингу в єдину систему, безпосередньо введення в експлуатацію інтегрованої автоматизованої системи радіаційного моніторингу та її синхронізація із системою радіологічного моніторингу ЄС. 

Створення інтегрованої автоматизованої системи радіаційного моніторингу забезпечить узагальнення результатів спостережень радіаційної обстановки в єдиній системі автоматизованого збору, обробку, передачу та аналіз даних про радіаційну обстановку на території України та в частині транскордонного перенесення радіонуклідів, а система підготовки ухвалення рішень в її складі дасть змогу оперативно отримувати результати прогнозу наслідків надзвичайних ситуацій. 

За інформацією Урядового порталу