Великобританія розробляє роботів для допомоги у виведенні з експлуатації

Британська компанія Dounreay Site Restoration Ltd (DSRL) та Центр робототехніки та штучного інтелекту в атомній енергетиці (RAIN) співпрацюють у розробці робота, здатного проникати в області, недоступні чи небезпечні для роботи людей. 

Lyra – недорогий робот, оснащений 5 детекторами випромінювання, лазерним сканером для позиціонування, 2 камерами, ліхтариками та маніпулятором. Lyra має гусениці і відносно високий дорожній просвіт, щоб прибирати сміття, що лежить у повітроводі. Комплект для вимірювання радіації може оцінювати показники бета-, гамма-, рентгенівського та нейтронного випромінювання, а маніпулятор використовується для взяття мазків радіоактивного забруднення зі стіни або підлоги повітропроводу для подальшого радіологічного аналізу в лабораторіях. Камери, прикріплені до передньої частини робота Lyra та до кінця маніпулятора, дозволяють детально оглядати будь-які області. Lyra управляється за допомогою джойстика та ​​руки-маніпулятора, рух якої копіюється рукою робота. 

Комплект для вимірювання радіації в поєднанні з радаром LIDAR, відеозапис з камери в реальному часі дозволяють створити тривимірне відео з відміткою часу, в якому вимірювані показники радіації накладаються на відео таким чином, що будь-який об’єкт, що цікавить, або вимірювання високого рівня радіації можна було точно вказати в будь-якому обраному місці у повітроводі. 

Наприкінці березня робот Lyra успішно обстежив підземний радіоактивний вентиляційний канал у резервних ядерних лабораторіях Дунрея та пройшов 140 м повітропроводу, надавши операторам детальну інформацію про радіологічні характеристики, яку тепер можна використовувати для планування безпечного та ефективного виведення лабораторій з експлуатації. 

Це дослідження показало, що мобільні роботи можуть використовуватися для прискорення темпів виведення з експлуатації старих ядерних об’єктів у Великій Британії, водночас знижуючи ризик для людей і витрати, а також зменшуючи кількість додаткових низькоактивних відходів, що утворюються, під час виведення з експлуатації. 

За інформацією Манчестерського університету