SOFIA – інструмент для аналізу ядерних матеріалів

Лос-Аламоська національна лабораторія розробила інструмент SOFIA – спектрометр, оптимізований для програм, інтегрованих в обладнання, – для аналізу ядерних матеріалів, таких як уран та плутоній. 

SOFIA є більш якісною «камерою» з високою роздільною здатністю для визначення ізотопного складу ядерних матеріалів, що має вирішальне значення для забезпечення їх мирного використання. 

Спектрометр SOFIA забезпечує кращу роздільну здатність за стандартні детектори з високочистого германію, на відносно невеликому за розміром приладі. Це означає, що його можна експлуатувати майже на всіх об’єктах, зокрема об’єктах ядерного паливного циклу, підприємствах з виробництва медичних ізотопів, лабораторіях моніторингу навколишнього середовища та в інших місцях, де необхідно проводити аналіз ядерних та радіоактивних матеріалів для підтвердження їх використання у мирних цілях, а не для виготовлення ядерної зброї. 

За допомогою цього інструменту контейнер з ядерним матеріалом навіть не потрібно відкривати. Точні та достовірні результати будуть отримані, як і за умови застосування більш дорогого відбору проб та руйнівного лабораторного аналізу. 

Звичайна гамма-спектроскопія широко використовується для визначення ізотопного складу спеціальних ядерних матеріалів, таких як уран та плутоній. Однак при похибці від 1% до 3% точність звичайних методів недостатня, щоб адаптуватися до сучасних цілей та обов’язків у галузі ядерних гарантій. Більшість аналізів необхідно виконувати на зразках, зібраних та відправлених в аналітичні лабораторії для деструктивного аналізу. У результаті таке дослідження є дорогим та трудомістким, а подібні до спектрометра SOFIA  інструменти зможуть покращити цю ситуацію. Крім того, наявність сучасних мобільних інструментів сприяла б впровадженню більш безпечних та економічних удосконалених ядерних реакторів. 

За інформацією Лос-Аламоської національної лабораторії