За допомогою сейсмічних та акустичних даних можна контролювати стан ядерних реакторів

Вчені Окріджської національної лабораторії провели дослідження, згідно з яким сейсмічні та акустичні дані, зареєстровані на відстані 50 метрів від дослідницького ядерного реактора, можуть спрогнозувати, чи знаходиться реактор у роботі, з точністю до 98%. 

Використовуючи високопотоковий ізотопний реактор лабораторії, дослідники розмістили поруч з об’єктом віддалені датчики та безперервно записували дані. За допомогою опублікованих результатів було визначено: 

  • знаходиться реактор у стані експлуатації чи зупину з точністю до 98%; 
  • рівні його потужності з точністю близько 66%;  
  • причини сейсмоакустичної активності (викликана роботою конкретного реактора або іншими джерелами, такими як вібрації обладнання від найближчої градирні). 

Дослідники порівняли алгоритми машинного навчання, щоб визначити, які з них найкраще оцінюють стан потужності реактора з конкретних сейсмоакустичних сигналів. Алгоритми були запрограмовані на використання лише сейсмічних, лише акустичних даних та обох типів даних, зібраних протягом року. Вони виявили, що об’єднані дані дали найкращі результати. 

Новий сейсмоакустичний метод можна використовувати як засіб захисту для чутливих об’єктів та програм з нерозповсюдження, а також як інструмент моніторингу для перевірки стану конструкції. 

За інформацією Окріджської національної лабораторії