Держатомрегулювання: російські окупанти обстріляли ЯПУ «Джерело нейтронів» у Харкові

Як повідомляють у Державній інспекції ядерного регулювання України, у результаті чергового обстрілу Харкова зі сторони російської федерації 25 червня 2022 року пошкоджень зазнала ядерна підкритична установка «Джерело нейтронів». За інформацією від експлуатуючої організації Національного наукового центру «Харківський фізико-технічний інститут» (ННЦ ХФТІ), в результаті попереднього огляду майданчику встановлено факт нанесення додаткової шкоди будівлям та інфраструктурі промислового майданчику.

Зокрема, пошкоджено: північну стіну прибудови прискорювача до експериментальної зали установки; вентиляційні канали системи спеціальної вентиляції; вентиляційну трубу основної будівлі установки;  систему охолодження клістронної галереї прискорювача;  корпуси дизель-генераторів системи аварійного електроживлення; обшивку основної будівлі установки. 

Персонал продовжує огляд будівель, споруд та обладнання установки задля ідентифікації всіх ушкоджень, але цим роботам перешкоджає постійна небезпека нових обстрілів.  

Наразі ситуація на ЯПУ «Джерело нейтронів» така:  ядерна установка переведена в глибокий підкритичний стан. Оперативний персонал контролює стан ЯПУ «Джерело нейтронів», продовжує роботу із усунення наслідків бойових дій та підтримання у працездатному стані обладнання ядерної установки. Однак, ця його робота ускладнена, а інколи й неможлива через небезпеку нових обстрілів майданчику. Зовнішнє електропостачання ЯПУ «Джерело нейтронів» відсутнє.  

У результаті виміру переносним дозиметром встановлено, що радіаційний фон в експериментальній залі будівлі ЯПУ «Джерело нейтронів» в межах норми. 

Нагадаємо, що починаючи з початку відкритої агресії проти України територія інституту, на якій розташована ЯПУ «Джерело нейтронів», постійно обстрілюється та піддається бомбардуванню зі сторони російських військ. Інфраструктурі інституту вже нанесені катастрофічні збитки. Під обстріли потрапила і безпосередньо ЯПУ «Джерело нейтронів» та зазнали значних пошкоджень будівлі інституту.  

Існує ймовірність нових пошкоджень ЯПУ «Джерело нейтронів» через обстріли з боку російської федерації, що може вплинути на стан ядерної та радіаційної безпеки. 

У черговий раз звертаємо увагу, що ЯПУ «Джерело нейтронів», як і будь-яка інша ядерна установка, не розрахована на експлуатацію в умовах бойових дій. Продовження бомбардування та обстрілів майданчика можуть призвести до тяжких радіаційних наслідків із забрудненням прилеглих територій.

За інформацією Державної інспекції ядерного регулювання