Триває радіаційне обстеження деокупованих територій Київської області

Фахівцями ДНТЦ ЯРБ, в рамках співпраці між Норвезьким регулюючим органом з ядерної та радіаційної безпеки (DSA) та Держатомрегулюванням, продовжується радіаційне обстеження деокупованих територій Київської області. 

Метою обстеження є виявлення радіоактивно забруднених об’єктів, калібрувальних джерел та інших радіоактивних матеріалів, які могли бути вивезені із території зони відчуження і зони безумовного (обов’язкового) відселення солдатами російської армії під час окупації, а також виявлення радіоактивного забруднення, яке могло бути винесене окупантами за межі ЗВіЗБ(О)В внаслідок порушення режиму радіаційної безпеки.  

У період з 27 червня по 7 липня фахівці ДНТЦ ЯРБ у складі екіпажу мобільної радіологічної лабораторії RanidSONNI здійснили низку виїздів до міст Буча та Ірпінь, смт. Гостомель, селищ Озера та Блиставиця. За цей період всього було обстежено: 

  • Квартир: 63 
  • Приватних садиб та прибудинкових територій: 68. 
  • Доріг, вулиць: 120 км 
  • Парків, скверів тощо: 20  
  • Предметів побуту; предметів військового призначення: близько 300. 

Маршрут радіаційного обстеження враховував інформацію щодо місць, де може бути виявлене радіоактивне забруднення, отриману від місцевих мешканців. 

Раді повідомити, що за результатами обстеження не виявлено радіоактивного забруднення об’єктів, приміщень та ділянок, яке могло бути пов’язане з діяльністю окупантів. На обстежених територіях не зафіксовано підвищення потужності дози; зафіксовані значення становили до 0,2 мкЗв/год, що відповідає природному фону, характерному для даної місцевості. 

При обстеженні квартири за однією із заявок фахівцями було виявлено годинник, у якому використовується світломаса, що містить радій-226. Потужність дози від нього становила 10 мкЗв/год, що в кількадесят разів перевищує санітарні норми для житлових приміщень. Власнику годинника було рекомендовано негайно передати його на зберігання до спеціалізованого підприємства, зателефонувавши до поліції або ДСНС. 

Нагадуємо, що добровільна здача джерел іонізуючого випромінювання громадянами не тягне за собою кримінальної відповідальності та є безкоштовною для фізичних осіб.  

Роботи з радіаційного обстеження проводяться в рамках проєкту SURVEY – ОБСТЕЖЕННЯ, який має на меті виявлення та зменшення ризиків опромінення населення внаслідок контакту з джерелами випромінювання/радіоактивним забрудненням, а також послаблення занепокоєння населення через уявні ризики, пов’язані  з перебуванням окупантів у зоні відчуження. Досвід, отриманий в ході проєкту, буде використаний в майбутньому при обстеженні деокупованих індустріальних східних регіонів. 

За інформацією ДНТЦ ЯРБ