Служба безпеки України зібрала докази ядерного тероризму росіян

Служба безпеки України зібрала докази того, що підрозділи зс рф, здійснивши силове захоплення об’єктів ДСП «Чорнобильська АЕС» у період з 24 лютого до 31 березня 2022 року, вчинили акт ядерного тероризму.

24 лютого російські військові, погрожуючи персоналу застосуванням важкого озброєння, зайшли на територію ДСП «ЧАЕС» та сховищ ядерних відходів. Під час свого перебування окупанти пошкодили приміщення, замінували територію та спровокували низку пожеж, унеможливили регулярний зовнішній моніторинг радіації та неперервне постачання запасних частин, палива та витратних матеріалів, утримували персонал у стресових умовах, збільшуючи вірогідність професійних помилок.
Перетворивши об’єкти ЧАЕС на тимчасову військову базу, рф порушила Женевську конвенцію, що прямо забороняє вчиняти напади на ядерні об’єкти в умовах збройного конфлікту.

Документально підтверджено, що під час окупації на території зони відчуження постійно перебувала велика кількість важкої військової техніки, озброєння та понад 1000 військових зс рф, а на території радіаційно небезпечних об’єктів та сховища СВЯП-2 – 300 та 30 військових відповідно. На території сховища, де проводяться роботи з відпрацьованими матеріалами реакторів з плутонієм-239, окупантами було обладнано 5 вогневих точок. На початку березня окупанти пошкодили вежі зв’язку, що спричинило вихід з ладу системи моніторингу радіаційної обстановки, а 9 березня підприємство було майже повністю знеструмлено, що практично паралізувало роботу всіх систем контролю та безпеки. Зокрема, була відключена система охолодження відпрацьованого ядерного палива.

Внаслідок ведення бойових дій та умисних підпалів, за даними систем NASA та Європейського космічного агентства, на території зони відчуження у період перебування в ній окупаційних військ зафіксовані значні пожежі на площі майже 14 тис. га. Ситуація ускладнилася неможливістю доступу пожежників для їх гасіння.

Окупанти розграбували підприємства зони відчуження, зокрема, автопарк спеціалізованої техніки та пальне. Це поставило під загрозу пожежну та радіаційну безпеку у зоні відчуження. Розграбована і фактично знищена унікальна лабораторія «Екоцентр», 6 млн євро на обладнання якої профінансувала Єврокомісія. Викрадено і обладнання, куплене на кошти Фукусімського університету у межах реалізації японсько-українського проєкту за програмою «SATREPS». Під час окупації виведена з ладу система фізичного захисту у ДСП «ЧАЕС» та викрадена мобільна лабораторія радіаційної розвідки вартістю 2,5 млн гривень.

Було викрадено 21 джерело іонізуючого випромінювання загальною активністю майже 7 млн Бк. Цього достатньо, щоб зробити небезпечною для перебування людей ділянку площею майже 2 тис. кв. м., а окупанти вели земляні роботи на території пункту тимчасової локалізації радіоактивних відходів «Рудий ліс».

Крім того, територія зони відчуження була і залишається досі замінованою. Вже було виявлено понад 100 мінувань і 3 підриви. Це порушує цілісність системи радіаційної безпеки об’єкта, яку Україна десятиліттями вибудовувала разом з міжнародними партнерами, та загрожує виникненням неконтрольованих вибухів та спричинених ними пожеж.

Розслідуючи злочини окупантів на території зони відчуження, СБУ повідомила про підозри колишньому заступнику командувача сибірського округу росгвардії генерал-майору о. якушеву, який віддав наказ штурмувати ДСП «ЧАЕС», та заступнику командира зведеного загону особливого призначення росгвардії по брянській області полковнику а. фроленкову, який безпосередньо керував діями підлеглих в ході нападу на цей об’єкт.

На сьогодні слідство триває для встановлення та притягнення до відповідальності усіх осіб, причетних до ядерного тероризму.

За інформацією СБУ