«Впроваджуємо інновації, щоб забезпечити світ надійною низьковуглецевою електроенергією», – «GE Hitachi Nuclear Energy»

Цього тижня у межах проєкту Аргонської національної лабораторії, що реалізується на базі Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки, говорили про малий модульний реактор на киплячій воді BWRX-300.

Фахівчиня відділу нейтронно-фізичних процесів ДНТЦ ЯРБ Оксана Кухоцька провела слухачам екскурс у історію розробки BWRX-300 та детально зупинилася на усіх особливостях цього малого модульного реактора.

BWRX-300 потужністю 300 МВт є зменшеною версією розробленого GEH реактора на киплячій воді ESBWR потужністю 1520 МВт, який в 2014 році був успішно сертифікований Комісією з ядерного регулювання США (NRC). У проєкті BWRX використовуються ті ж самі конструкторські рішення, що і в ESBWR.

Як зазначила лекторка, реактор типу BWRX-300 потребує до 60% менше капітальних витрат на мегават потужності в порівнянні з іншими проєктами малих реакторів або нинішніми реакторами великої потужності. Для General Electric це вже десята модель реактора на киплячій воді – розробкою комерційних ядерних реакторів компанія займається з 1955 року.

Як і більшість реакторів з киплячою водою, BWRX-300 використовує воду під низьким тиском для відведення тепла від активної зони. На відміну від більшості ядерних реакторів, які потребують електричних насосів для активного охолодження палива, у цій конструкції реактора вода циркулює всередині активної зони завдяки природній циркуляції. Ця система має переваги як з точки зору простоти, так і економічності.

BWRX-300 має пасивну систему безпеки, тобто ні зовнішнє живлення, ні дії оператора не будуть потрібні для підтримки безпечного стану навіть за екстремальних умов. Одразу після зупинки ядерного реактора майже 7% його попередньої робочої потужності продовжить вироблятися за рахунок розпаду продуктів ділення з коротким періодом напіврозпаду. У традиційних реакторах пасивне видалення тепла розпаду є складним через низькі температури.

Для слухачів спеціалізованого навчального курсу від Аргонської національної лабораторії, ця лекція виявилася не просто пізнавальною, але й цінною, адже випускні теми кількох студентів присвячені малому модульному реактору BWRX-300. Наразі випускні роботи вже виконані, адже презентація та захист їх відбудеться вже сьогодні.

За інформацією ДНТЦ ЯРБ