Поточні та майбутні проєкти у сфері радіаційної та фізичної ядерної безпеки

8-9 листопада в онлайн-режимі відбулося засідання Групи з обміну інформацією про технічну допомогу Україні у сфері радіаційної та фізичної ядерної безпеки, яка діє в рамках Ініціативи Групи Семи «Глобальне партнерство проти розповсюдження зброї та матеріалів масового знищення».  

Ініціатива з обміну інформацією спрямована на представлення результатів поточних проєктів та пропозицій щодо реалізації майбутніх проєктів у сфері ядерної та радіаційної безпеки. Під час засідання відбулося обговорення посталих проблем та актуальних потреб у допомозі, що виникли у зв’язку з повномасштабним вторгненням рф в Україну.  

Відразу після того, як розпочалася військова збройна агресія рф, на базі регіональних центрів контролю й профілактики хвороб було створено близько 30 груп радіаційного спостереження, які щоденно проводять моніторинг якості повітря, зокрема радіаційного фону. Про це зазначив керівник Директорату громадського здоров’я та профілактики захворюваності Міністерства охорони здоров’я України Олексій Даниленко. Крім того, враховуючи деякі прогалини в законодавстві, Міністерством охорони здоров’я виконано роботу з розробки положень про підсистему забезпечення санблагополуччя в загальній системі цивільного захисту, що включає механізми реагування на всі загрози, у тому числі радіаційні.  

Заступник голови Державного агентства України з управління зоною відчуження Максим Шевчук поділився інформацією щодо наслідків окупації російськими військовими Чорнобильської АЕС, серед яких руйнування логістики та викрадення спеціалізованих автомобілів, що використовувалися для боротьби з пожежами та перевезення радіоактивних відходів, розграбування радіологічних лабораторій, знищення обладнання та комп’ютерної техніки. Для відновлення було обрано найбільш критичні напрямки, серед яких розмінування територій зони відчуження, забезпечення пожежної безпеки, моніторинг радіологічного стану та дозиметричний контроль, закупівля комп’ютерного та офісного обладнання для підприємств у зоні відчуження, реконструкція соціальної інфраструктури (відбудова мосту, ремонт системи заміщення газових енергоносіїв та повернення нормальних умов праці для персоналу), підвищення рівня фізичного захисту, відновлення дослідницької та наукової інфраструктури Чорнобильського хабу, відновлення інфраструктури поводження з РАВ. 

Заступник директора з фізичного захисту НАЕК «Енергоатом» Владислав Борзенков повідомив про ситуацію на Запорізькій АЕС, зокрема про присутність російських військових та працівників росатому, розташування військової техніки на майданчику ЗАЕС, про пошкодження артилерійським вогнем сполучних ліній електропередач, а також повідомив, що від початку повномасштабного вторгнення в Україну було завдано понад мільярд доларів прямих збитків від руйнування будівель і обладнання Запорізької АЕС та інших ядерних установок. Актуальними потребами у допомозі виявилися модернізація систем фізичного захисту українських атомних електростанцій, у тому числі відновлення систем безпеки Запорізької АЕС після деокупації, закупівля та впровадження на АЕС комплексних систем виявлення та знешкодження БПЛА у межах санітарно-захисних зон. 

Крім напрямку відновлення та модернізації систем фізичного захисту, Державною прикордонною службою України було заявлено про необхідність посилити спроможність виявлення та заборони незаконного обігу ядерних та інших радіоактивних матеріалів в українських пунктах в’їзду та виїзду, зелених кордонах та адміністративних лініях. Зокрема, Максим Самусевич наголосив про важливість підвищення кваліфікації персоналу шляхом проведення відповідних навчань у сфері ядерної безпеки, тренінгів про реагування на ядерні загрози, протидію незаконному переміщенню через державний кордон радіоактивних та ядерних матеріалів, а також забезпечення працівників ДПСУ необхідними транспортними засобами підвищеної прохідності, засобами спостереження та зв’язку. Також було заявлено про можливість розробки інструменту для аналізу ризиків та статистики, пов’язаної з торгівлею ядерними/радіоактивними матеріалами.  

Редакція вебсайту Uatom.org також презентувала роботу проєкту під час війни та розповіла про створений актуальний контент з ядерної та радіаційної безпеки. Зокремабуло створено новий важливий розділ на сайті – Хронологія подій атомної галузі під час війни в Україні, де зібрано докази ядерного тероризму росії, починаючи від 24 лютого та до сьогодні (розділ постійно оновлюється подіями в атомній галузі). З метою підвищення рівня обізнаності населення, опубліковано інформаційні матеріали про йодну профілактику, порядок дій у випадку ядерного удару, Рекомендації Міністерства охорони здоров’я України щодо дій у зонах ядерного ураження, рекомендації з радіаційної безпеки для військових, можливі радіаційні наслідки аварій на окупованих радіаційно-ядерних об’єктах України та міжнародні організації, які підтримали Україну та засудили дії рф. Крім того, редакція Uatom.org проводила опитування серед населення, щоб перевірити, наскільки обізнані українці з питань ядерної зброї, дій під час ядерного удару, проведення йодної профілактики. Також на сайті розміщено фоторепортажі про війну в Україні, в яких можна побачити наслідки обстрілів та бомбардування, захоплення Чорнобильської зони відчуження, окупації Запорізької АЕС, розграбування лабораторій та викрадення джерел іонізуючого випромінювання, бомбардування ядерної установки «Джерело нейтронів». 

Редакція вебсайту Uatom.org