Найкращі винаходи 2022 року у сфері енергетики

Минулого тижня редактори видання «TIME» обрали та опублікували 200 найкращих винаходів 2022 року, здатних змінити життя. 

«Цьогоріч у швидкоплинному світі відбувся бум інновацій, тому вперше ми обрали 200 найкращих винаходів року, приділяючи особливу увагу сферам життя, які розвиваються та швидко набирають обертів, зокрема індустріям електромобілів, екологічно чистої енергії та метавсесвіту», – зазначають редактори «TIME».  

Редакція вебсайту Uatom.org зробила підбірку найкращих винаходів у сфері енергетики: 

1. Малий модульний реактор NuScale Power  

Звання присвоєно за його високий рівень безпеки, модульність, маневровість та низьку вартість. 

NuScale – перший та єдиний малий модульний реактор, проєкт якого схвалений Комісією ядерного регулювання США. Замість традиційної установки з бетонним куполом кожен модуль NuScale складається з циліндричного реактора висотою 23 м і діаметром 4,5 м та захисної оболонки, розташованих у наповненому водою басейні зі сталевим футеруванням під землею. 

ММР автоматично відключаються та охолоджуються у разі втрати живлення, і кожен з них виробляє близько 77 МВт електроенергії, чого достатньо для живлення 60 000 будинків. До 2029 року в Айдахо може бути введено в експлуатацію першу електростанцію компанії.  

2. Робот Lyra від дослідників Манчестерського університету 

За допомогою робота Lyra, розробленого дослідниками Манчестерського університету, на початку цього року було здійснено обстеження підземного радіоактивного вентиляційного каналу у резервних ядерних лабораторіях Дунрея. Пройшовши 140 м повітропроводу, Lyra надала операторам детальну інформацію про радіологічні характеристики, що значно спростило роботу людям.  

Lyra оснащена 5 детекторами випромінювання, лазерним сканером для позиціонування, 2 камерами, ліхтариками та маніпулятором, який використовується для взяття мазків радіоактивного забруднення зі стіни або підлоги повітропроводу. 

Застосовуючи робототехніку, можна прискорити темпи виведення з експлуатації застарілих ядерних установок. 

На жаль, робота-першопрохідця Lyra довелося утилізувати після успішного обстеження у резервних ядерних лабораторіях Дунрея, адже він просочився плутонієм та іншими радіоактивними матеріалами.  

3. Портативні мікромережі від Footprint Project 

Звання присвоєно за екологічне реагування на кліматичні катастрофи. 

Після повеней, ураганів та інших стихійних лих, а, як показала війна в Україні, то і після влучань в енергетичні об’єкти, відновлення енергопостачання може відбуватися протягом тривалого часу 

Компанія Footprint Project у партнерстві з Schneider Electric та Microsoft надає портативні мікромережі, які виробляють електроенергію для особистих, медичних та комунікаційних потреб. Підключені до хмари інвертори забезпечують віддалене та ефективніше управління парком мікромереж, допомагаючи масштабувати Footprint Project.  

Мікромережі вже допомогли забезпечити їжею, водою, продовольчими товарами, медичними послугами та надали можливість людям, постраждалим від стихійних лих, зарядити техніку, зокрема після урагану Іда в Луїзіані, торнадо в Кентуккі та землетрусів у Пуерто-Ріко тощо. 

4. Гідроакумулююча електростанція Nant de Drance, Швейцарія 

Після 14 років будівництва, включаючи прокладання 17 км підземних тунелів, у липні запрацювала гідроакумулююча електростанція Nant de Drance, яка має на меті стабілізувати електропостачання Європи, одночасно підтримуючи перехід на відновлювані джерела енергії. Надлишки електроенергії, у тому числі сонячної та вітрової, можна «зберігати» у двох резервуарах електростанції; вода рухається між ними сталевою трубою, вищою за Ейфелеву вежу, приводячи в дію шість турбін на глибині близько 600 м під землею.  

Найбільша в Європі гідроакумулююча електростанція, може зберігати до 20 мільйонів кіловат-годин, що відповідає ємності 400 000 автомобільних акумуляторів. 

5. Генератор енергії хвиль Triton від Oscilla Power 

Потенціал морської енергії, відомої також як гідрокінетична енергія, величезний. Перетворювач енергії хвиль Triton від компанії Oscilla Power має унікальну здатність генерувати енергію з усіх рухів океану.  

Triton – це високоефективний багаторежимний точковий амортизатор, що складається з геометрично оптимізованого поверхневого поплавка, з’єднаного з кільцеподібною вертикально асиметричною опорною пластиною трьома натягнутими гнучкими зв’язками. Triton має унікальну здатність генерувати енергію від усіх океанських рухів, зокрема під час підйому, тангажу, хвилі, крену і рискання. Якщо з’єднати декілька генераторів, можна створити морську енергосистему. 

Система досить потужна, щоб витримати 18-метрову хвилю, і може виробляти приблизно стільки ж кіловат, скільки наземна вітряна турбіна. Пілотний проєкт першого комерційного продукту стартує наприкінці цього року на Гаваях. 

6. Домашня вітрова електростанція від Aeromine 

Компанія «Aeromine» створила вітрову енергетичну систему для великих плоских дахів, що складається з безлопатевих блоків, які розташовуються вздовж краю будівлі в напрямку переважаючих вітрів для виробництва електроенергії.  

Ця технологія ще не доступна для комерційного використання, хоча компанія стверджує, що одна з їх систем може генерувати до 50% більше енергії ніж сонячна батарея на даху. 

За інформацією видання «TIME»