Завершено радіаційне обстеження території Макарівської ОТГ

У період з 08 по 11 листопада 2022 року фахівці ДНТЦ ЯРБ у складі екіпажу мобільної радіологічної лабораторії RanidSONNI здійснили радіаційне обстеження на території Макарівської громади. Обстеження виконувалося з метою виявлення радіоактивного забруднення і радіоактивних матеріалів, які могли бути винесені окупантами за межі ЗВіЗБ(О)В у результаті порушення режиму радіаційної безпеки.

Маршрут враховував інформацію щодо місць, де може бути виявлене радіоактивне забруднення, отриману від адміністрацій територіальної громади та місцевих мешканців.

Кампанія обстеження 08 – 11 листопада охопила такі об’єкти:

  • навчальні заклади (школи, садочки тощо): 1;
  • місця загального користування (приміщення старостатів, парки, магазини тощо): 16;
  • приватні садиби, будинки: 19;
  • інше (території підприємств на яких розміщувались окупаційні війська): 2;
  • дороги, вулиці: понад 120 км;
  • предмети побуту; предмети військового призначення: 7.

З маршрутом, на якому працювали фахівці ДНТЦ ЯРБ, можна ознайомитися на мапі.

За результатами радіаційного обстеження Макарівської ТГ не було виявлено радіоактивного забруднення об’єктів, приміщень та ділянок, яке могло б бути пов’язане з діяльністю окупантів. На обстежених територіях не зафіксовано підвищення амбієнтного еквівалента дози гамма-випромінювання (ПЕД). Значення ПЕД, виміряні під час автомобільної гамма-зйомки та вручну, становили до 0,18 мкЗв/год, що відповідає фоновим значенням, характерним для цієї місцевості.

У с. Маковище на території одного з приватних домогосподарств були зафіксовані значення ПЕД, у 2,5 рази вищі від фонового рівня. Таке локальне підвищення ПЕД зумовлене використанням значної кількості облицювального каменю – граніту.

Принагідно нагадуємо, що мінеральна сировина та продукція з неї (цегла, керамічна плитка, облицювальні плити та каміння тощо), які використовуються у будівництві, містить природні радіонукліди та є техногенно-підсиленими джерелами іонізуючого випромінювання.

В Україні діють радіаційно-гігієнічні регламенти, спрямовані на зменшення доз хронічного опромінення людини від техногенно-підсилених джерел природного походження (р. 8 ДГН 6.6.1.-6.5.001-98 Державні гігієнічні нормативи «Норми радіаційної безпеки України (далі – НРБУ-97)»), відповідно до яких, зокрема, вирізняють будівельні матеріали, дозволені для внутрішнього і зовнішнього оздоблення будівель, для будівництва шляхів в межах населених пунктів і поза ними, для промислового будівництва тощо.

Радіаційний фон (величина ПЕД) у будівлях та спорудах, які проєктуються, будуються та реконструюються для експлуатації з постійним перебуванням людей, не повинен перевищувати 0,26 мкЗв/год, а для приміщень, які експлуатуються з постійним перебуванням людей – 0,44 мкЗв/год.

Використання для внутрішнього оздоблення житлових приміщень матеріалів невідповідного класу за величиною ефективної питомої активності природних радіонуклідів погіршує радіаційну обстановку у приміщенні та підвищує дози хронічного опромінення людини.

Роботи з радіаційного обстеження проводяться в рамках проєкту SURVEY – ОБСТЕЖЕННЯ, який має на меті виявлення та зменшення ризиків опромінення населення внаслідок контакту з джерелами випромінювання/радіоактивним забрудненням, а також послаблення занепокоєння населення через уявні ризики, пов’язані з перебуванням окупантів у ЗВіЗБ(О)В.

За інформацією ДНТЦ ЯРБ