Вперше термоядерна реакція дала чистий приріст енергії

Ученим Ліверморської національної лабораторії Лоуренса вперше вдалося створити термоядерну реакцію, що дає чистий приріст енергії. Про це 13 грудня повідомили Міністерство енергетики США і Національне управління ядерної безпеки Міністерства енергетики США.

Експеримент Лабораторії перевищив порогове значення термоядерного синтезу, направляючи 2,05 мегаджоуля (МДж) енергії до цілі, що в свою чергу призвело до 3,15 МДж вихідної енергії термоядерного синтезу і що вперше продемонструвало фундаментальну наукову основу для інерційної термоядерної енергії (IFE).

Метою досліджень термоядерного синтезу є повторення ядерної реакції, завдяки якій на Сонці створюється енергія. Суть термоядерного синтезу –  зіткнення двох атомів на неймовірно високих швидкостях і перетворення енергії цієї реакції в електрику, яка може живити будинки та офіси без викидів вуглецю та радіоактивних відходів.

З 1950-х років учені експериментували з реакціями термоядерного синтезу, проте досі їм не вдалося створити таку, яка виробляє більше енергії, ніж споживає.

Створення чистого приросту енергії вимагало залучення одного з найбільших лазерів у світі. Лазерний термоядерний синтез – один із напрямків в дослідженнях американських вчених до досягнення керованого термоядерного синтезу, заснований на здатності лазера концентрувати енергію в малих об’ємах речовини за короткі проміжки часу, використовуючи інерційне утримання плазми.

Щоб перетворити термоядерний синтез в електроенергію, необхідні величезні ресурси. По-перше, це техніка, здатна за доступною ціною перетворити реакцію термоядерного синтезу в електроенергію. По-друге, для створення пристроїв знадобляться матеріали, які важко виробляти. По-третє, під час реакції утворюються нейтрони, які спричиняють величезне навантаження на обладнання, і в процесі реакції воно може бути знищено.

За інформацією Ліверморської національної лабораторії Лоуренса