Впровадження технології ММР у енергетичний сектор стає близькою перспективою

Умови, в яких нині доводиться функціонувати енергетичному сектору, змушують адаптуватися до нових реалій не лише експлуатуючі організації, а й розробників технологій. Як ніколи раніше безпека ядерних установок залежить не лише від конструктивних особливостей, а й зовнішніх чинників, адже разом із вторгненням російської федерації в Україну та захопленням майданчиків з ядерними установками поняття безпеки знівелювалося і усі знання, що існували донині виявилися недостатніми. Проєкти АЕС, які реалізовувались у минулому столітті втрачають свою привабливість через більш надійних і безпечних своїх конкурентів, особливо за нинішніх обставин.

Однією із найбільш розвинених ядерних технологій наразі є технологія малих модульних реакторів американської компанії NuScale Power. Компанія хоч і доволі молода, заснована у 2007 році, однак вже за цей час досягнула значних успіхів у своїй роботі.

У основі компанії дослідження, які Міністерство енергетики США фінансувало на початку 2000-их в університеті штату Орегон, в Національній лабораторії Айдахо і в кількох інших організаціях. Зокрема, університетська Школа атомних інженерів займалася розробкою пасивних методів циркуляції води для охолодження на атомних станціях. У 2007 році вихідці школи заснували компанію NuScale Power.

Вже у 2008 році NuScale звернулась до ядерного регулятора США (NRC) з намірами провести сертифікацію проєкту легководного модульного реактора з пасивним охолодженням із використанням традиційних технологій парових турбін. Як зазначалося у заявці, реактор потужністю 45 МВт може експлуатуватися незалежно або як частина багатомодульної установки. Корпус реактора компактний і може транспортуватися на звичайній вантажівці. Єдиною відмінністю між паливом для реактора NuScale і тим, що використовується в існуючих легководних реакторах, була довжина збірки для NuScale – всього 2 метри.

У 2013 році, заручившись фінансовою підтримкою Міністерства енергетики США, компанія оголошує про запуск демонстраційного проєкту із 12 модульних реакторів у штаті Айдахо, загальною потужністю 600 МВт.

У грудні 2016 року проєкту з потужністю 50 МВт був поданий до американського регулятора для сертифікації безпеки.

У січні 2018 року проєкт 50 МВт пройшов першу фазу сертифікації, і NRC опублікував Звіт про оцінку безпеки (SER). Де зазначалося, що новий підхід до проєктування безпеки NuScale усуває необхідність в електроживленні класу 1E.

Клас 1E — нормативний стандарт для проєктування електричних систем усіх атомних електростанцій, однак NRC підтвердив Ліцензійний тематичний звіт NuScale «Класифікація безпеки пасивних атомних електростанцій», у якому компанія визначила, що системи безпеки її проєкту взагалі не залежать від електроживлення і не пов’язані з нею. Системи пасивної безпеки не вимагають змінного або постійного струму і тому забезпечують повну стійкість до відключення електроживлення. За відсутності живлення реактори NuScale відключаться без втручання оператора або комп’ютера і будуть залишатися «холодними» необмежений час, без необхідності додавати воду. Паливо в паливному басейні залишиться холодним протягом п’яти місяців також без додавання води. Екстремальні погодні впливи не стануть загрозою для безпеки.

Друга та третя фази розгляду проєкту (звіт про оцінку безпеки та звіт Консультативного комітету з питань безпечної експлуатації реакторів, ACRS) пройшли успішно. У грудні 2019 року Комісія завершила четверту фазу розгляду проєкту розширеним звітом з оцінки безпеки (SER).

На наступній, п’ятій фазі ACRS повинен був видати проміжний звіт з безпеки. Очікувалося, що п’ята фаза завершиться відповідно до графіка 23 червня 2020 року, однак компанії-розробнику знадобилося трохи часу для усунення зауважень.

28 серпня 2020 року ММР NuScale став першим, який отримав остаточний звіт про оцінку безпеки (FSER) від NRC у рамках 6-ої фази огляду — останньої та завершальної фази — Заявки на сертифікацію дизайну NuScale (DCA). Узгодження з ядерним регулятором Звіту із аналізу безпеки фактично означає завершення етапу розгляду та затвердження проєкту будівництва ММР. Таким чином, проєкт є повністю готовим, а усі аспекти безпеки – погоджені NRC.

Влітку цьогоріч Комісія ядерного регулювання США оголосила про видачу компанії NuScale сертифікату на проєкт дизайну ММР потужністю 50 МВт, це означає, що конструкція відповідає застосовним вимогам безпеки.

Сертифікація дизайну ММР NuScale є великим кроком для NRC. З моменту ухвалення Конгресом США Закону про інновації та модернізацію ядерної енергетики (NEIMA) у січні 2019 року регуляторний орган готується до регулювання нового покоління реакторів. Представники NRC заявили, що ключовою місією є перетворення нормативної бази для передових реакторів на «сучасний ризик-інформований технологічний підхід».

І на останок, цього місяця NuScale Power завершила проєктування АЕС на основі технології ММР – VOYGR, яка буде серійною. Потужність одного модуля становитиме 77 МВт. Компанія пропонує 12-модульну електростанцію VOYGR-12 (924 МВт), чотиримодульну VOYGR-4 (308 МВт) та шестимодульну VOYGR-6 (462 МВт), а також зголошується розглядати інші конфігурації залежно від потреб замовника.

Шестимодульну електростанцію буде побудовано поблизу Айдахо-Фолс у рамках проєкту Carbon Free Power Project та як очікується, в експлуатацію буде введено до 2030 року.

За інформацією ДНТЦ ЯРБ