Радіаційна загроза в Західній Австралії: що відомо

Влада оголосила радіаційну загрозу в частині Західної Австралії через радіоактивну капсулу розміром 8 мм на 6 мм — керамічне джерело цезію-137 місткістю 19 гігабеккерелів, яка випала з вантажівки. Капсула є частиною датчика, який використовувався на шахті Гудай-Даррі для вимірювання щільності подачі залізної руди і транспортувався до депо вантажівкою з радіоактивними матеріалами. 

Відомо, що 12 січня вантажівка з капсулою виїхала з копальні в регіоні Пілбара в Західній Австралії на склад до столиці штату Перте, куди прибула 16 січня. Через 9 днів, 25 січня, манометр розпакували для перевірки. Відкривши упаковку, було виявлено, що вимірювальний прилад розбитий на частини: відсутній один із чотирьох кріпильних болтів, а також відсутні джерело та всі гвинти на датчику. Місцева влада підозрює, що вібрація від руху вантажівки спричинила ослаблення гвинтів і болта, а радіоактивна капсула випала з упаковки датчика, а потім зі щілини у вантажівці. 

Загальна відстань, яку проїхала вантажівка з копальні до Перта становить приблизно 1 400 км. Департамент пожежної та аварійної служби Західної Австралії вже розгорнув пошукові групи з пристроями виявлення радіації та металодетекторами на критичних ділянках маршруту вантажівки, зокрема у густонаселених районах. Крім того, влада забезпечить автомобілі у регіоні новим обладнанням для виявлення радіації.  

У керівництві рятувальної служби Західної Австралії визнали, є ймовірність того, що капсула з високорадіоактивним матеріалом може ніколи не бути знайдена. 

Органи охорони здоров’я попереджують населення про загрозу та закликають, не брати капсулу в руки та не наближатися до неї, якщо вона буде помічена. Стояти в радіусі метра від капсули еквівалентно отриманню 10 рентгенівських променів за годину. 

Радіоактивний матеріал капсули, що випромінює як гамма-, так і бета-промені, має період напіврозпаду 30 років. Близька дія може призвести до опіків, більш тривале опромінення може призвести до гострої променевої хвороби й існує довгостроковий ризик розвитку раку. 

За інформацією видання Guardian