Технологія BWRX-300 GE Hitachi буде впроваджена на майбутній АЕС в Естонії

Естонська компанія Fermi Energia, яка планує будівництво атомної електростанції в країні на початку 2030-х років, обрала технологію BWRX-300 GE Hitachi для майбутньої АЕС. Про це компанія повідомила на своїй сторінці на початку лютого.  

Тендер оголосили у вересні 2022 року, для участі необхідно було надати технічну документацію, необхідну для оцінки вартості будівництва, до грудня 2022 року. Крім GE Hitachi, до фінального раунду відбору дійшли також британська компанія Rolls-Royce та американська компанія NuScale. Критеріями вибору технології, за словами Fermi Energia, були технологічна зрілість, будівництво пілотної установки, економічна конкурентоспроможність та участь естонських компаній у ланцюжку постачання. 

BWRX-300 – малий модульний реактор на киплячій воді потужністю 300 МВт. Найвищий рівень безпеки забезпечується можливістю забезпечити охолодження залишкового тепла палива великим об’ємом води над реактором, без електроенергії та втручання людини. Літера Х у назві моделі означає, що це десяте покоління реакторів на киплячій воді GE Hitachi. BWRX-300 є зменшеною версією розробленого GEH реактора на киплячій воді ESBWR потужністю 1520 МВт, який в 2014 році був успішно сертифікований Комісією з ядерного регулювання США (NRC). У проєкті BWRX використовуються ті ж самі конструкторські рішення, що і в ESBWR. А отже, технологія – надійна. Нова важлива розробка — пришвидшення будівництва електростанції за допомогою використання сталевих модулів. 

Для будівництва атомної електростанції в Естонії необхідне рішення Рійгікогу про дозвіл використання атомної енергії в Естонії. Крім того, потрібне ініціювання спеціального національного плану щодо пошуку відповідного місця для станції, а також розробка законодавства в галузі ядерної енергетики. Саме тому, за словами генерального директора Fermi Energia Калев Каллемец, виробництво надійної, чистої та доступної атомної енергії в Естонії має бути реалізовано до Різдва 2031 року та відповідати інтересам суспільства та кліматичним цілям країни.