Новий етап ядерного шантажу: росія програє гонку озброєнь

28 лютого президент російської федерації диктатор владімір путін підписав закон, який припиняє участь росії в Договорі про стратегічні наступальні озброєння (ДСНО-3). Цей закон набув чинності з дня його офіційного опублікування. Вперше своє рішення про вихід з ДСНО президент рф оголосив 21 лютого під час федеральних зборів. 

Що таке ДСНО? 

Це Договір між російською федерацією та Сполученими Штатами Америки про заходи щодо подальшого взаємного скорочення арсеналів розгорнутих стратегічних ядерних озброєнь. 

Вперше Договір був підписаний у 1991 році президентами СРСР Михайлом Горбачовим та США Джорджом Бушом і набув чинності 5 грудня 1994 року. За угодою кожна зі сторін могла мати не більше ніж 1600 засобів доставки ядерних боєзарядів (розгорнутих МБР, балістичних ракет (БР), підводних човнів і важких бомбардувальників), 6000 боєголовок та 880 одиниць крилатих ракет морського базування з дальністю понад 600 км.  

Після розпаду СРСР росія, Білорусь, Казахстан, Україна і США підписали Лісабонський протокол до Договору СНО-1, відповідно до якого ці країни були визнані сторонами ДСНО-1, приєдналися до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї і були внесені у список країн, що не володіють ядерною зброєю. Усі наявні на їхній території стратегічні ядерні боєголовки необхідно було ліквідувати або передати росії. Термін дії Договору становив 15 років (до 2009 року).  

У 2010 році був підписаний договір ДСНО-3 президентами росії дмітрієм медведєвим та США Бараком Обамою. Договір був розрахований на 10 років із можливістю продовження за взаємною домовленістю сторін на 5 років. У 2021 році владімір путін підписав закон про продовження ДСНО до 2026 року. 

ДСНО-3 передбачав обмеження розгорнутих ядерних боєзарядів до 1550 одиниць, міжконтинентальних балістичних ракет (МБР), балістичних ракет підводних човнів (БРПЛ) та важких бомбардувальників (ТБ) — до 700 одиниць. 

Якою була реакція світу? 

Президент США Джо Байден назвав припинення участі росії в ДСНО-3 великою помилкою та безвідповідальним кроком. Натомість помічниця держсекретаря США з питань контролю над озброєннями, верифікації та дотримання зобов’язань Мелорі Стюарт заявила, що бажання путіна сприяти нестабільності та маніпулювати ядерними ризиками, швидше за все, спонукатиме країни до зближення для спільної оборони. І це точно не змусить Сполучені Штати відмовитися від своєї підтримки України.  

Міністр закордонних справ Латвії Едгарс Рінкевичс зазначив, що заяви президента рф свідчать про його наміри продовжувати війну та висловив, що відповіддю має бути ще більша підтримка для України та більший тиск на росію і Білорусь. 

Міністр закордонних справ Німеччини Анналена Бербок закликала президента росії владіміра путіна відновити участь у ДСНО та зазначила, що росія підриває архітектуру контролю над озброєннями, від якої ми всі залежимо: «Денонсація ДСНО стала лише останнім ударом, який росія завдала по нашій архітектурі контролю над озброєннями та Договору про нерозповсюдження».  

Під час саміту країн Північної Європи SAMAK Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг визнав, що законом про припинення участі в ДСНО-3 владімір путін унеможливив нормалізацію відносин з росією після закінчення російсько-української війни. 

Речник МЗС України Олег Ніколенко заявив, що рішення російської федерації про призупинення своєї участі в Договорі з США про скорочення і обмеження стратегічних наступальних озброєнь є черговим провокаційним кроком з боку держави-агресорки: «Підриваючи один із найважливіших міжнародних договорів в сфері контролю за ядерною зброєю, росія робить черговий зухвалий виклик світовому співтовариству, підтверджує свою злочинну природу та подальші агресивні наміри щодо знищення міжнародного миру і безпеки». 

Отже, своїм рішенням про відмову участі у ДСНО-3 росія вкотре нехтує ядерною та радіаційною безпекою світу, руйнує усталену систему безпеки та створює нові загрози розповсюдження ядерної зброї. Це новий ядерний шантаж диктаторського режиму кремля, за допомогою якого росія намагається вплинути та змінити ставлення колективного Заходу на чолі зі США до росії. 

Редакція вебсайту Uatom.org