Європа готується відмовитися від російського ядерного палива

Державний науково-технічний центр з ядерної та радіаційної безпеки візьме участь у європейському проєкті, що реалізується за фінансової підтримки Єврокомісії та спрямований на впровадження безпечного постачання палива компанії Westinghouse для реакторів типу ВВЕР. Йдеться про реактори як ВВЕР-1000, так і ВВЕР-440.

Стартова зустріч за проєктом APIS пройшла наприкінці лютого у місті Вестерос (Швеція) у офісі Westinghouse Electric Sweden (WES).

Проєкт APIS насамперед передбачає розробку конструкції палива нового покоління та регуляторної документації для його впровадження на реакторах типу ВВЕР європейських країн, які прагнуть зменшити, а то й усунути залежність від росії.

ДНТЦ ЯРБ виконуватиме роботи у межах 7-ми з 11-ти робочих пакетів та очолить робочий пакет за яким вивчатиметься вплив впровадження палива нового покоління на довготермінову експлуатацію енергоблоків. Також очікується участь фахівців ДНТЦ ЯРБ у діяльності з розповсюдження знань.

Зазначимо, що Україна має унікальний досвід диверсифікації палива для реакторів типу ВВЕР-1000. Нині 7 активних зон реакторів ВВЕР-1000 завантажені паливом Westinghouse Electric Company. На черзі енергоблоки ВВЕР-440 №№1, 2 Рівненської АЕС. Прогнозується, що вже навесні другий енергоблок запрацює з паливом американської компанії в активній зоні.

Наразі підготовчі роботи для впровадження американського палива також ведуться на АЕС Козлодуй (Болгарія).

З метою подальшої реалізації проєкту Westinghouse Electric Company та іспанська компанія Enusa уклали угоду про співпрацю з виробництва палива для ВВЕР-440. Enusa планує завершити будівництво виробничої лінії для нового палива на заводі в Хузбадо та отримати ліцензію цьогоріч, що дозволить поставки палива вже на початку 2024 року.

Передбачається, що Westinghouse і Enusa вироблятимуть паливо на своїх заводах у Вестеросі, Швеція, та Хузбадо, Іспанія.

Серед переваг палива Westinghouse відзначається його висока технологічність – при розгерметизації окремих паливних елементів американського виробництва їх можна замінити та повернути паливну касету в експлуатацію, тоді як російські збірки, залишок яких ще допрацьовуватимуть свій ресурс на АЕС України, в таких ситуаціях стають непридатними для подальшого використання. Крім того, паливо Westinghouse дозволить збільшити потужність енергоблоків АЕС до 105-110%.

Проєкт APIS розрахований на 3 роки, за цей час очікується розробити усю необхідну регуляторну документацію для ліцензування та завантаження палива Westinghouse у активні зони ВВЕР європейських АЕС.

За інформацією ДНТЦ ЯРБ