FIRST – міжнародна програма підтримки малих модульних реакторів

Вже два роки діє програма «Фундаментальна інфраструктура для відповідального використання технології малих модульних реакторів» (Foundational Infrastructure for Responsible Use of Small Modular Reactor Technology – FIRST далі), ініційована у 2021 році Державним департаментом США.

Програму було розроблено спеціально для підтримки країн, що розглядають можливість використання ММР або інших удосконалених реакторів у досягненні нульових вуглецевих викидів для пом’якшення наслідків зміни клімату. Ці інноваційні технології пропонують значні переваги, зокрема: нижча вартість, маневровість та масштабованість, невеликі розміри, а відповідно і можливість розташування у віддалених місцях, можливість розміщення разом з іншими відновлюваними джерелами енергії. Малі модульні реактори також можуть бути застосовані у промислових процесах, для опріснення води, забезпечення централізованого теплопостачання та виробництва водню.

Отже, FIRST передбачає ранній діалог між експертами США та зацікавленої країни-партнера через проведення тренінгів, семінарів, вебінарів, організовані навчальні поїздки, що дає можливість країнам-партнерам поділитися своїми планами у нарощуванні потенціалу в галузі ядерної енергетики. FIRST адаптується до конкретних потреб країни-партнера за допомогою програми спільного навчання, що складається з десяти модулів:

  1. Ядерна енергетика як частина енергетичного комплексу
  2. Взаємодія із зацікавленими сторонами для досягнення успіху
  3. Розвиток персоналу
  4. Вибір майданчика для будівництва ММР і початкові роботи
  5. Ядерна безпека та підходи до ліцензування ММР
  6. Вибір технології
  7. Фінансування та локалізація ММР (з пріоритетом підтримки місцевих ланцюжків поставок та робочих місць)
  8. Фізичний захист
  9. Нерозповсюдження ядерної зброї
  10. Поводження з відпрацьованим ядерним паливом

До міжнародної програми підтримки малих модульних реакторів вже долучилося понад 20 країн, серед яких Україна, Румунія, Естонія, Латвія, Казахстан.

Проєкти, створені у межах програми FIRST:

NEXT – «Сприяння прискоренню енергетичної трансформації в атомній енергетиці» (Nuclear Expediting the Energy Transition Support) – спрямована на підтримку підготовки проєкту малих модульних реакторів для подолання розриву між нарощуванням потенціалу та розгортанням реактора.

Програма забезпечить країни, що ухвалять рішення про введення в експлуатацію конкретного проєкту реактора, набором передових інструментів підготовки проєкту, серед яких: фінансові, нормативні, технічні консультаційні та консалтингові послуги, техніко-економічні обґрунтування ММР та дослідження характеристик майданчика, попередні інженерні та проєктні дослідження, симулятори ММР, навчальні центри та академічне партнерство.

Початкове фінансування та першу групу країн-учасниць програми NEXT буде анонсовано вже цього року.

WECAN – «Здобуття переваг завдяки співпраці за напрямом новітніх технологій в атомній енергетиці» (Winning an Edge through Cooperation in Advanced Nuclear) – поглиблюватиме співпрацю з Японією для підтримки розгортання вдосконалених ядерних реакторів у третіх країнах, відповідно до етапів розвитку інфраструктури ядерної енергетики МАГАТЕ, і досягнення цілі нульових викидів.

Першим кроком до розширення співробітництва у межах WECAN стало партнерство з Ганою, про яке Сполучені Штати та Японія оголосили на Міністерській конференції МАГАТЕ у Вашингтоні у жовтні 2022 року. Таким чином Гана зможе стати першопрохідцем у розгортанні ММР в Африці та зарекомендувати себе як центр передових ядерних технологій. Підтримка WECAN включатиме попередню технічну та регуляторну допомогу, а також проведення техніко-економічного обґрунтування щодо можливості потенційного розгортання атомної електростанції NuScale VOYGR SMR, включаючи оцінку існуючої інфраструктури, а також оцінку можливостей ланцюжка постачання на ринку Гани.

«Проєкт Фенікс» (Project Phoenix) спрямований на прискорення переведення виведених з експлуатації (або незабаром виведених з експлуатації) вугільних електростанцій на нові потужності з виробництва ядерної енергії на базі ММР, зберігаючи місцеві робочі місця шляхом перепідготовки персоналу.

У межах цієї ініціативи буде організовано щорічний семінар з перетворення вугільних електростанцій на малі модульні реактори, відкритий для всіх країн регіону, щоб сприяти відкритому діалогу, обмінюватися отриманими уроками та об’єднувати розробників і постачальників. Планується проведення техніко-економічного обґрунтування, дослідження та оцінки майданчиків вугільних електростанцій, які будуть перетворені на потужності ММР. Також, в рамках цього проєкту буде надано консультаційну підтримку з таких питань, як розвиток кадрів для перепідготовки операторів вугільних електростанцій, розробка НПА для впровадження ММР, ліцензування ММР, фінансування та відповідна технічна допомога.

Завдяки цим зусиллям ініціатива прагне прокласти шлях до прискореного глобального переходу від викопного палива до чистішого та безпечнішого енергопостачання, яке відповідає найвищим стандартам ядерної безпеки.