Україна захищає доповідь по Конвенції про ядерну безпеку у штаб-квартирі МАГАТЕ у Відні

Доповідь Голови української делегації Олега Корікова під час Об’єднаної Восьмої і Дев’ятої наради з розгляду Конвенції про ядерну безпеку у штаб-квартирі МАГАТЕ у Відні, конфронтувала російська делегація. Крім того, представники країни-агресора офіційно підтвердили присутність своєї армії на Запорізькій АЕС та використання ресурсу її опалювальних потужностей для обігріву особового складу російської армії.

Об’єднана Восьма і Дев’ята нарада з розгляду Конвенції про ядерну безпеку цими днями проходить у штаб-квартирі МАГАТЕ (м. Відень, Австрія), де вчора, 22 березня, українська делегація представила Національну доповідь України про виконання зобов’язань за Конвенцією.

Українську делегацію очолив в.о. Голови Держатомрегулювання – Головного державного інспектора з ядерної та радіаційної безпеки України Олег Коріков. Він же, зокрема, й представив доповідь, яка містила підсумкову інформацію щодо вжитих заходів з метою забезпечення безпеки ядерних установок за шестирічний період, що минув з часу проведення Сьомої наради з розгляду Конвенції.

Головні акценти виступу були на ситуації, що склалася у зв’язку з російською військовою агресією та нападом на Україну. Олег Коріков зазначив, що усі попередні роки після ратифікації Конвенції про ядерну безпеку Україна чітко демонструвала намір досягти високого рівня ядерної безпеки, забезпечити ефективний захист людини, суспільства та навколишнього середовища від впливу іонізуючого випромінювання, а також запобігати аваріям з радіаційними наслідками. Однак з повномасштабним вторгненням збройних сил російської федерації, підступний ворог веде загарбницьку війну не лише проти українського народу, а й збройним шляхом відбирає те, що йому не належить і ніколи не належало. До початку повномасштабного вторгнення Україна повністю виконувала положення статей 9 «Відповідальність власника ліцензії» та 10 «Пріоритет безпеки», на відміну від сьогодні. Тимчасова окупація Запорізької АЕС та інших ядерних об’єктів, розташованих на майданчику, призвела до того, що Україна не може повністю виконати свої зобов’язання, згідно з вимогами Конвенції з ядерної безпеки.

Представник російської делегації підтвердив, що військові рф дійсно знаходяться на території Запорізької АЕС і, зокрема використовують її потужності у військових цілях.

Україна розуміє весь тягар фізичний, моральний та матеріальний, який лягає на країни-членів МАГАТЕ, у зв’язку із потребою постійного перебування на майданчиках АЕС, однак досить важливим є те, що потреби у перебуванні постійної місії не було б, якби росія не розпочала чинити акти ядерного тероризму.

Якби російські війська не становили загрозу ядерній енергетиці України та не створювали загрозу для усього світу, то у постійних місіях не було б необхідності. Крім того, саме Україна усіляко сприяла та докладала максимальних зусиль задля того, щоб представники МАГАТЕ отримали змогу особисто пересвідчитись у тому, що усі обстріли АЕС ведуться з боку окупантів. Власне це і було підтверджено у другому Звіті МАГАТЕ за період з 28 квітня по 5 вересня 2022 року “NUCLEAR SAFETY, SECURITY AND SAFEGUARDS IN UKRAINE” та за результатами місії МАГАТЕ на ЗАЕС.

Саме тому світове ядерне співтовариство повинне усвідомити, що представникам країни-терориста не місце у цивілізованих організаціях, де цінується чесність та гідність, де найвищим пріоритетом є безпека, а найбільшою цінністю – людське життя.