Enel і newcleo підписали угоду про співпрацю в галузі ядерних технологій IV покоління

Компанії Enel і newcleo підписали угоду про співпрацю, згідно з якою вони спільно працюватимуть над ядерними проєктами newcleo четвертого покоління – вдосконаленими модульними реакторами, що охолоджуються свинцем замість води, що робить їх набагато простішими та надійнішими. 

У співпраці з ENEA newcleo побудує електричний прототип системи реактора на швидких нейтронах зі свинцевим теплоносієм (LFR), в якому не використовуватимуться радіоактивні матеріали чи ядерне паливо, що сприятиме вивченню термодинамічних, механічних і функціональних характеристик.  

Відповідно до угоди про співпрацю, ENEA надасть newcleo свій дослідницький центр Brasimone для проведення аналізу безпеки, навчання та тестування. Крім того, буде впроваджено нову дослідницьку інфраструктуру, яка сприятиме використанню та реконструкції існуючих експериментальних залів і лабораторій. Інвестиції newcleo у все це можуть перевищити 50 млн євро протягом 10-річного періоду. Компанія планує найняти команду з 25-30 інженерів, які постійно працюватимуть в дослідницькому центрі Brasimone. 

Буде створено робочу групу з персоналом ENEA та newcleo для обміну інформацією, знаннями та спільної розробки обладнання і технологічних кодів. Крім тісної співпраці між науковими кадрами, партнерство включає узгодження експериментальних програм щодо інноваційних ядерних систем, взаємодопомогу в проєктуванні, чисельному моделюванні та будівництві ключових компонентів, систем та установок. 

Будівництво та розгортання малого модульного реактора LFR потужністю 30 МВт планується у Франції до 2030 року, після чого буде побудовано комерційний блок потужністю 200 МВт у Великобританії. Водночас newcleo інвестуватиме в завод з виробництва MOX-палива (змішаного оксиду урану і плутонію, що виробляється з існуючих ядерних відходів) для палива своїх реакторів. 

Технологія реакторів на швидких нейтронах newcleo сприятиме забезпеченню багаторазової переробки вже видобутого урану та значного скороченню ядерних відходів. Крім того, використання свинцю відкриває можливість безпечнішої та дешевшої експлуатації реактора.