Європейська Комісія зацікавлена у розвитку технології малих модульних реакторів у ЄС

4 квітня 2023 року Європейська Комісія оголосила про підписання Декларації «Малі модульні реактори ЄС 2030: дослідження та інновації, освіта та навчання». Декларацію підписали єврокомісар Марія Габріель та зацікавлені сторони ЄС у ядерній галузі: Європейський ядерний форум, Технологічна платформа сталого розвитку ядерної промисловості (SNETP), Європейське ядерне товариство (ENS) та Європейська ядерна освітня мережа (ENEN).

Відповідно до цієї Декларації ЄС продовжуватиме розвивати дослідження, інновації, освіту та підготовку фахівців за напрямом для безпеки європейських ММР на підтримку попереднього партнерства ЄС у впровадженні ММР.

Для тих держав-членів, які вирішили включити атомну енергетику до свого енергетичного балансу, розгортання ММР розглядається як доповнення до існуючих активів. Це також можливість для подальшого посилення ядерної безпеки (за допомогою властивих ММР функцій безпеки) і підвищення стабільності мережі, балансуючи потужності відновлювальної генерації.

Відповідно до Декларації, Співтовариство Євратома зобов’язалося фінансувати дослідження у межах програм: когенерація для енергоємних галузей промисловості, централізоване опалення та опріснення води, а також підтримка виробництва водню для декарбонізації промислового, житлового та транспортного секторів.

За прикладом попередніх дослідницьких програм Євратома, Комісія запускає першу інноваційну діяльність на суму 15 мільйонів євро в рамках Робочої програми Євратома на 2023–2025 роки для посилення безпеки європейських легководних ММР. Крім того, за цією програмою буде виділено 12 мільйонів євро співфінансування для спільної роботи дослідників та галузевих фахівців над безпекою вдосконалених модульних реакторів із зацікавленими державами-членами.

Разом із з Об’єднаним дослідницьким центром (JRC) співтовариство Євратома відкриває дослідницькі інфраструктури ЄС та доступ до унікальних інфраструктур ядерних досліджень у Європі.