До 2030 року у Польщі побудують як мінімум один малий модульний реактор за технологією BWRX-300

Польська компанія ORLEN Synthos Green Energy проводить відбір потенційних майданчиків для будівництва малих модульних реакторів (ММР). Станом на 17 квітня 2023 року обрано сім локацій для подальшого проведення геологічних досліджень, серед яких околиці міст Остроленка, Влоцлавек, Стави-Моновські, Домброва-Гурнича, Нова Гута, Тарнобжезька спеціальна економічна зона у місті Стальова Воля та Варшава. Саме в цих містах знаходяться виробничі установки з високим рівнем енергоспоживання, а також такі, що є оптимальними для використання систем централізованого теплопостачання. Остаточний вибір локацій буде визначено після діалогу з мешканцями міст та досягнення домовленостей з місцевими органами самоврядування.  

За словами президента правління компанії «ORLEN» Даніеля Обайтека, до 2030 року у Польщі побудують принаймні один малий модульний реактор за технологією BWRX-300, адже кожен побудований ММР передбачає створення близько 100 робочих місць на самій електростанції та близько 1000 в області. ММР також забезпечать доступ до безпечної та дешевої енергії та додаткові надходження до місцевих бюджетів. 

До реалізації інвестицій ORLEN Synthos Green Energy будуть залучені щонайменше кілька десятків польських компаній, які братимуть участь у ланцюжку постачання, таким чином майже половина витрат на будівництво першого малого модульного реактора залишиться в країні. Більше того, інвестиції дозволять створити сотні нових робочих місць у багатьох галузях. Окрім місць для персоналу вищої та середньої кваліфікації на самій електростанції, роботу на будівництві чи транспорті знайдуть також жителі міст, де реалізовуватимуть проєкт. Передбачається, що один блок забезпечить близько 100 робочих місць для місцевих громад на самій електростанції, і кожен з них створить ще 5-6 в околицях, не враховуючи будівельних робіт. Стимулом для інвесторів стане доступність дешевої енергії та впевненість у її постачанні. У свою чергу органи місцевого самоврядування отримають додаткові надходження до бюджету. Це дозволить їм субсидіювати заклади охорони здоров’я, дитячі садки, школи, громадські центри та інші важливі для жителів ініціативи. 

Експортно-імпортний банк США (EXIM) та Американська корпорація з фінансування міжнародного розвитку (DFC) підписали листи про зацікавленість у кредитуванні до 3 млрд доларів та до 1 млрд доларів відповідно для фінансування будівництва перших двох електростанцій компанією Orlen Synthos Green Energy.