Державний регістр ДІВ

Державний регістр джерел іонізуючого випромінювання (Регістр) – єдина державна система обліку і контролю джерел іонізуючого випромінювання (ДІВ), діяльність з якими не звільняється від регулюючого контролю. До Регістру вноситься інформація про ДІВ, вироблені на території України, ввезенні з-за кордону та вивезені за кордон. Також в Регістрі – повна інформація про власників ДІВ.

Регістр був створений для підтримки регулюючої діяльності Державної інспекції ядерного регулювання (Держатомрегулювання) й функціонує на базі Українського державного виробничого підприємства “Ізотоп” як окремий підрозділ – Головний реєстровий центр та відповідні регіональні центри. Координацію діяльності Регістру здійснює Держатомрегулювання.

На території України Регістр – один із основних засобів реалізації державних гарантій з дотримання міжнародних режимів безпеки та радіаційного захисту людини.

Протягом 2015-2016 років співробітники Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки (ДНТЦ ЯРБ) спільно зі спеціалістами Регістру успішно провели модернізацію ІС-Регістру. Дана інформаційна система функціонувала з вересня 2004 року. Проект проходив за технічної допомоги уряду Швеції.

Модернізація IC-Регістру вимагала: вдосконалення та спрощення форм реєстраційних карток ДІВ; закупівлю сучасного комп’ютерного й офісного обладнання; інсталяцію системного програмного забезпечення; модернізацію існуючого прикладного програмного забезпечення.

В 2015 році Держатомрегулювання спільно з Регістром успішно завершили вдосконалення нових форм реєстраційних карток ДІВ.

Зважаючи на труднощі з бюджетним фінансуванням, Держатомрегулювання звернулася за допомогою до Шведського органу з радіаційної безпеки (SSM). У відповідь на це представники SSM поставили в Україну надсучасну комп’ютерну техніку для подальшої модернізації Регістру. Україні були передані: сервер, 10 комп’ютерів зі встановленою операційною системою «Windows 7» та офісним додатком «Office Pro Plus 2013», 11 моніторів, 8 багатофункціональних пристроїв, принтер, 13 пристроїв безперервного живлення, витратні матеріали тощо.

Всі роботи по інсталяції, тестуванню й впровадженню нових технічних засобів, модернізації прикладного програмного забезпечення ІС-регістру виконувалися спеціалістами ДНТЦ ЯРБ протягом 2015-2016 років. Крім того, фахівці підприємства забезпечували безперервність функціонування Регістру в умовах модернізації: ДІВ продовжували реєструватися, довідкова інформація зацікавленим організаціям надавалася постійно і повсякчас.

На сьогодні завдяки модернізації ІС-Регістру й впровадженню спрощених реєстраційних карток, регуляторний тиск на користувачів ДІВ значно зменшився. До 2015 року реєстраційна форма налічувала шість сторінок, після її спрощення – півтори. Це сприяє більш якісному заповненню форм власниками ДІВ,  кількість відмов від реєстрації з приводу неякісного заповнення реєстраційних карток скоротилась до мінімуму.

Редакція веб-сайту Uatom.org