БУДІВНИЦТВО ЦСВЯП

На виконання «Плану заходів на 2006-2010 роки стосовно реалізації Енергетичної стратегії України на період до 2030 року» (затвердженого розпорядженням КМУ № 436 від 27 липня 2006 року) за результатами проведеного тендеру експлуатуюча організація ДП «НАЕК «Енергоатом» уклала контракт з американською фірмою Holtec International на будівництво в Україні централізованого сухого сховища для відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП) для Рівненської, Хмельницької та Южно-Української атомних електростанцій.

Розпорядженням № 131-р від 4 лютого 2009 року Кабінет Міністрів України, керуючись результатами комплексної державної експертизи, схвалив техніко-економічне обґрунтування інвестицій у будівництво ЦСВЯП реакторів типу ВВЕР вітчизняних атомних електростанцій. Пунктом 2 зазначеного розпорядження Кабінет Міністрів України зобов’язав Мінпаливенерго та ДП «НАЕК «Енергоатом» забезпечити у процесі розробки проекту будівництва ЦСВЯП врахування рекомендацій, підготовлених Держатомрегулюванням за результатами проведеної державної експертизи з ядерної та радіаційної безпеки.

Законом України №4383-VI «Про поводження з відпрацьованим ядерним паливом щодо розміщення, проектування та будівництва централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива реакторів типу ВВЕР вітчизняних атомних електростанцій» Верховною Радою України прийнято рішення щодо розміщення ЦСВЯП на території зони відчуження, а також стосовно його проектування та будівництва. Також Держатомрегулюванням погоджений «План ліцензування створення ЦСВЯП», розроблений ДП «НАЕК Енергоатом».

У 2014 році розпорядженням Кабінету Міністрів України №399-р ДП «НАЕК «Енергоатом» надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 45,2 га, що розташовані між колишніми селами Стара Красниця, Буряківка, Чистогалівка та Стечанка Київської області у зоні відчуження території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, та з подальшим наданням їх зазначеному підприємству у постійне користування із зміною цільового призначення для будівництва ЦСВЯП та під’їзної залізничної колії.

Передбачається, що загальна місткість сховища становитиме 16529 відпрацьованих тепловидільних збірок реакторів ВВЕР-440 і ВВЕР-1000. Передбачається використання технології поверхневого «сухого» зберігання із застосуванням двобар’єрної системи його ізоляції, що забезпечується обладнанням спеціально спроектованих інженерних систем контейнерного типу.

6 липня 2017 року Керівник Державної інспекції ядерного регулювання України Борис Столярчук вручив Президентові державного підприємства НАЕК «Енергоатом» Юрію Недашковському ліцензію на будівництво та введення в експлуатацію Централізованого сховища для відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП).

9 листопада 2017 року відбулася урочиста церемонія початку будівництва ЦСВЯП.

Перший етап будівництва сховища генеральний підрядник компанія «Укрбудмонтаж» завершила до травня 2018 року. На будмайданчику з’явилися: огорожа, пропускні пункти, службова автодорога, каналізаційні та дренажні системи, водні резервуари, системи освітлення і електропостачання. Для переходу до основного етапу спорудження адміністративних будівель та майданчика для розміщення контейнерів з ВЯП «Укрбудмонтаж» проклав 6 кілометрів залізничної колії, яка поєднувала майбутнє сховище з діючою залізницею зони відчуження.

На 11 грудня 2019 року за повідомленням т. в. о. президента НАЕК «Енергоатом» Павла Павлишина, капітальна готовність об’єктів ЦСВЯП складала 97%. Повністю виконані роботи зі влаштування 110 залізобетонних фундаментів на майданчику зберігання контейнерів, а також на 100% завершене капітальне будівництво всіх адміністративних будівель. Тривали внутрішні й зовнішні оздоблювальні роботи й прокладання внутрішніх технічних комунікацій.

«Енергоатом» отримав від Державної архітектурно-будівельної інспекції сертифікат про прийняття в експлуатацію під’їзної залізничної колії до ЦСВЯП. Компанія Holtec International поставила 893 одиниці загально-технічного обладнання.

На виконання першого етапу контракту з Holtec International компанія передала «Енергоатому» 97 зі 110 одиниць устаткування і почала виготовляти обладнання, передбачене другим етапом: 20 контейнерів HI-STОRМ, 14 контейнерів БЦК-31, 6 контейнерів БЦК-85, 3 контейнери HI-STАR, 3 залізничні платформи для перевезення HI-STАR.

На 15 травня 2020 року на майданчику будівництва змонтували основний мостовий кран Meloni вантажопідйомністю 185/20 тонн, який готують до випробувань. 110 залізобетонних фундаментів вже готові на майданчику зберігання контейнерів з ВЯП. Загалом сховище отримало від  Holtec International 3337 одиниць загально-технічного обладнання.

За графіком, будівельно-монтажні роботи на майданчику ЦСВЯП повинні завершитися до кінця вересня 2020 року.