БУДІВНИЦТВО ЦСВЯП

На виконання «Плану заходів на 2006-2010 роки стосовно реалізації Енергетичної стратегії України на період до 2030 року» (затвердженого розпорядженням КМУ № 436 від 27 липня 2006 року) за результатами проведеного тендеру експлуатуюча організація ДП «НАЕК «Енергоатом» уклала контракт з американською фірмою «Holtec International» на будівництво в Україні централізованого сухого сховища для відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП) для Рівненської, Хмельницької та Южно-Української атомних електростанцій на основі вже випробуваної на Запорізькій АЕС технології сухого зберігання.

Розпорядженням № 131-р від 4 лютого 2009 року Кабінет Міністрів України, керуючись результатами комплексної державної експертизи, схвалив техніко-економічне обґрунтування інвестицій у будівництво ЦСВЯП реакторів типу ВВЕР вітчизняних атомних електростанцій. Пунктом 2 зазначеного розпорядження Кабінет Міністрів України зобов’язав Мінпаливенерго та ДП «НАЕК «Енергоатом» забезпечити у процесі розробки проекту будівництва ЦСВЯП врахування рекомендацій, підготовлених Держатомрегулюванням за результатами проведеної державної експертизи з ядерної та радіаційної безпеки.

Законом України №4383-VI «Про поводження з відпрацьованим ядерним паливом щодо розміщення, проектування та будівництва централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива реакторів типу ВВЕР вітчизняних атомних електростанцій» Верховною Радою України прийнято рішення щодо розміщення ЦСВЯП на території зони відчуження, а також стосовно його проектування та будівництва. Також Держатомрегулюванням погоджений «План ліцензування створення ЦСВЯП», розроблений ДП «НАЕК Енергоатом».

В 2014 році розпорядженням Кабінету Міністрів України №399-р ДП «НАЕК «Енергоатом» надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 45,2 га, що розташовані між колишніми селами Стара Красниця, Буряківка, Чистогалівка та Стечанка Київської області у зоні відчуження території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, та з подальшим наданням їх зазначеному підприємству у постійне користування із зміною цільового призначення для будівництва ЦСВЯП та під’їзної залізничної колії.

Передбачається, що загальна місткість сховища становитиме 16529 відпрацьованих тепловидільних збірок реакторів ВВЕР-440 і ВВЕР-1000. Передбачається використання технології поверхневого «сухого» зберігання із застосуванням двобар’єрної системи його ізоляції, що забезпечується обладнанням спеціально спроектованих інженерних систем контейнерного типу.

6 липня 2017 року Керівник Державної інспекції ядерного регулювання України Борис Столярчук вручив Президентові державного підприємства НАЕК «Енергоатом» Юрію Недашковському ліцензію на будівництво та введення в експлуатацію Централізованого сховища для відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП).

9 листопада 2017 року відбулася урочиста церемонія початку будівництва ЦСВЯП.