Результати онлайн-опитування «Наскільки ви обізнані щодо проведення йодної профілактики?» 

На початку серпня 2022 року редакція вебсайту Uatom.org провела онлайн-опитування, щоб дізнатися, наскільки українці обізнані щодо проведення йодної профілактики. Для опитування було обрано 7 найчастіших запитань щодо прийому пігулок йодиду калію. 

Для першого запитання «У якому випадку необхідно проводити йодну профілактику?» було запропоновано три версії відповіді. Більшість учасників правильно відповіли: у випадку аварії на АЕС із підтвердженим викидом радіоактивного йоду або у разі ядерної аварії. Проте 11,1% опитуваних обрали варіант – щорічно для профілактики. 

Друге запитання стосувалося часу прийому препарату йодиду калію. Серед запропонованих відповідей всі варіанти були правильними, адже йодид калій необхідно вживати після оповіщення місцевими органами виконавчої влади, за 6 і менше годин до надходження радіоактивного йоду та безпосередньо, до або протягом 30 хвилин від початку вдихання аерозолів радіоактивного йоду. Проте лише 44.4% опитуваних обрали «Всі відповіді правильні», решта осіб були переконані у першому варіанті, який також є правильним, але не повністю розкритим 

Звісно ж,  редакція вебсайту Uatom.org не могла оминути запитання про кількість пігулок йодиду калію для вживання під час аварії на АЕС із підтвердженим викидом радіоактивного йоду або у разі ядерної аварії. Лише 11, 1% думали, що потрібно приймати 2 пігулки йодиду калію 125 мг. Решта ж учасників опитування обрали правильний варіант – 1 пігулку йодиду калію 125 мг.  

Важливим моментом у прийомі йодид калію є те, що препарат вживають одноразово, про що знали 88,9%  учасників опитування, проте все ж таки існує відсоток людей, а саме 11,1%, які вважають, що пігулки варто приймати щодня протягом викиду радіоактивного йоду, що є хибним судженням, адже ! йодид калію потрібно вживати одноразово.   

Є багато міфів щодо вживання йодиду калію, а саме, що цей препарат можна замінити розчином йоду, бетадином або розчином Люголя. Тому п’яте запитання стосувалося щодо альтернативних засобів. 77,8% осіб обрали правильний варіант, що ці препарати призначаються лише для нашкірного застосування. Проте 11,1% і 11,1% обрали, що йодид калію можна замінити спиртовим розчином йоду та розчином Люголя відповідно. 

Кому потрібно приймати препарат йодиду калію, а кому – ні? У 6 питанні учасники опитування мали з перелічених варіантів обрати правильні відповіді, а саме те, що йодид калію можна приймати дорослим до 45 років, дітям, підліткам, вагітним та матерям-годувальницям. Дорослим старше 40 років та усім, у кого немає щитоподібної залози, препарат йодид калію приймати не потрібно.  

Останнє питання стосувалося вживання препарату йодиду калію дітьми та його дозування. 22,2% учасників вважали, що дітям не можна приймати препарат йодиду калію, а 11,1% – що дозування має бути таким, як і для дорослих. Проте правильним варіантом є те, що дітям від 3 до 12 років потрібно приймати по пів пігулки йодиду калію.  

За результатами опитування усі учасники, хто правильно відповів на запитання, отримали пігулки калію йодиду. 

Все, що необхідно знати про йодну профілактику, можна дізнатися за посиланням. У статті фахівці Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки відповіли на найпоширеніші запитання та детально розповіли про йодну профілактику.  

Редакція вебсайту Uatom.org