El Cabril cховище дуже низькоактивних, низькоактивних та середньоактивних радіоактивних відходів 

El Cabril – cховище дуже низькоактивних, низькоактивних та середньоактивних радіоактивних відходів, що утворюються в Іспанії внаслідок експлуатації атомних електростанцій, використання медичними установами джерел іонізуючого випромінювання та під час роботи на сховищі, зокрема забруднених засобів індивідуального захисту. Організація, що експлуатує сховище, – Національна компанія відповідальна за поводження з ядерними відходами та виведення з експлуатації атомних станцій (Enresa). 

Сховище El Cabril розташоване на території колишніх уранових шахт Іспанії. Таким чином попередні хвостосховища, призначені для видобутку урану, було очищено і побудовано новий ядерний об’єкт для захоронення радіоактивних відходів (РАВ).  

Територія El Cabril поділена на дві зони: зону, де розташовано офісні будівлі, та зону, призначену для захоронення РАВ різних класів. Сховище містить 28 комірок для низькоактивних та середньоактивних радіоактивних відходів та 2 – для дуже низькоактивних. РАВ різних класів розміщуються на різних майданчиках, оскільки мають різні технології захоронення.  

Дуже низькоактивні РАВ зазвичай складаються з твердих матеріалів, зазвичай металобрухту і щебню, що містять радіоактивні ізотопи, більшість з яких виникає внаслідок демонтажу атомних електростанцій, та засобів індивідуального захисту. Дуже низькоактивні РАВ надходять на сховище у великих мішках, діжках чи контейнерах і відразу поміщаються у комірку для захоронення.  

Низькоактивні та середньоактивні РАВ прибувають в El Cabril спеціалізованим транспортом та вивантажуються в зоні кондиціювання або на одному з майданчиків тимчасового зберігання. Після цього фахівці Еnresa здійснюють вибірку серед контейнерів та вимірюють його загальний фон, беруть проби, щоб перевірити на відповідність наявних радіоактивних речовин тим, які заявлені документації. 

Крім того, компанією Еnresa ухвалено рішення виробляти більшість елементів для захоронення радіоактивних відходів у себе на майданчику. Вони розробили технологію, за якою виготовляють залізобетон, потім тестують його і, якщо він не відповідає необхідним характеристикам, знищують його і створюють новий. Таким чином, у них дуже низький рівень відбракування, що забезпечує високі показники якості та безпеки.  

El Cabril є могильником, оскільки воно розраховане на 300 років. Наразі сховище наповнюють, а в майбутньому компанія Еnresa планує побудувати ще одну платформу для збереження низькоактивних та середньоактивних РАВ. Після того, як сховище буде повністю заповнене, Еnresa відновлюватиме природній ландшафт, засаджуючи поверх сховища дерева. Ба більше фахівці Еnresa, як і весь світ, працює над розробкою позначок, які означатимуть для майбутніх поколінь, що ця територія містить небезпечні відходи.  

Фоторепортаж прес-секретаря Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки Тетяни Вербицької.