ДЕКРИМІНАЛІЗАЦІЯ ДОБРОВІЛЬНОЇ ЗДАЧІ РАДІОАКТИВНИХ ДЖЕРЕЛ

4 жовтня 2016 року Верховна Рада України прийняла закон, що звільняє від кримінальної відповідальності за добровільну здачу радіоактивних матеріалів.

В Україні існували непоодинокі випадки, коли особи володіли джерелами іонізуючого випромінювання (ДІВ), які з тих чи інших причин не були внесені до державної системи обліку. Часто люди боялись їх здавати, оскільки існувала кримінальна відповідальність за незаконне утримання таких джерел. Страх спонукав викидати джерела на звалища або місця, які не пристосовані для зберігання радіоактивних відходів (РАВ).

Система вилучення покинутих ДІВ та РАВ в Україні була недосконалою, оскільки збільшувала ймовірність виникнення радіаційних аварій, несанкціонованого доступу до радіоактивних відходів, їх можливого використання у терористичних цілях.

Відтепер боятися ув’язнення — не варто! З 4 жовтня 2016 року Закон України «Про внесення зміни до статті 265 Кримінального кодексу України щодо добровільної здачі радіоактивних матеріалів» набрав чинності.

Прийняття змін до Кримінального кодексу сприятиме добровільній здачі, реєстрації та обстеженню радіоактивних відходів, включення їх до державної системи обліку, передачі на контрольоване зберігання.

Довідково:

Дотепер чимало підприємств, що використовували радіоактивні джерела в промисловій та науково-дослідній діяльності, не мають фінансової змоги забезпечити належний рівень їх контролю. У підприємств-банкрутів відсутні кошти для сплати спеціального податку за зберігання ДІВ.

В 2006 році в допомогу таким підприємствам було затверджено Державну програму з безпеки поводження з відпрацьованими високоактивними джерелами іонізуючого випромінювання при зберіганні. Першим етапом програми був збір відпрацьованих ДІВ високого рівня небезпеки. Виконувалась програма з залученням міжнародної технічної допомоги. Країнами-донорами виступили: Великобританія, Німеччина, Франція, США та інші.

В 2009—2015 роках за фінансової підтримки США, в Україні реалізовано два масштабні проекти з вилучення відпрацьованих ДІВ з підприємств-банкротів. У рамках проектів: вилучено ДІВ з опромінювальних установок; перевантажено у відповідні контейнери; обстежено їх герметичність; ідентифіковано джерела; контейнери перевезено до спеціалізованих підприємств по поводженню з РАВ.

У результаті реалізації проектів за сім років в Україні було зібрано та передано до спеціалізованих підприємств по поводженню з РАВ 14 755 відпрацьованих ДІВ з різних регіонів України із загальною активністю 1,27 ПБк.

На сьогодні в рамках технічної допомоги США розпочато підготовку до реалізації пілотного проекту «Проведення суспільної кампанії зі збору в населення покинутих радіоактивних джерел іонізуючого випромінювання». Здійснення кампанії передбачається на території однієї з областей України, що має значну скупченість промислових підприємств.

Під час проведення заходів за проектом, буде організовано масштабну інформаційно-роз’яснювальну роботу про шкоду, якої можуть завдати ДІВ здоров’ю людини та навколишньому середовищу, якщо поводитися з ними неналежним чином.

У разі створення правових підстав щодо добровільної здачі ДІВ та РАВ й успішного завершення кампанії — проекти-аналоги проводитимуться й в інших областях України.

Редакція веб-сайту Uatom.org