Основні об’єкти проммайданчика Чорнобильської АЕС: 

Енергоблоки №1, №2 та №3 Чорнобильської атомної станції

Енергоблоки №1, №2 та №3 Чорнобильської атомної станції знаходяться на етапі зняття з експлуатації. До 2028 року — етап остаточного закриття та консервації. Після цього для енергоблоків заплановано етап витримки — до 2045 року, а до 2064 року все обладнання, нестабільні будівельні елементи, деякі конструкції енергоблоків демонтують, а майданчик очистять. Об’єкт «Укриття» над зруйнованим енергоблоком №4- в процесі перетворення на екологічно безпечну систему.

Об’єкт «Укриття» та новий безпечний конфайнмент (НБК) «Арка»

Створення об’єкту «Укриття» над зруйнованим четвертим енергоблоком захистило навколишнє середовище від викиду радіоактивних речовин, а людей, у першу чергу тих, хто працював на майданчику ЧАЕС – від іонізуючого опромінення. Все ж надзвичайно стислі терміни будівництва в умовах високих рівнів радіації, використання дистанційних методів, недостатня міцність уцілілих конструкцій четвертого енергоблоку, що стали опорою для будівельних конструкцій об’єкта «Укриття», значна кількість радіоактивних матеріалів і палива всередині визначили наявність численних ризиків та необхідність їх мінімізації.

12 березня 2001 року Міжвідомчою урядовою комісією з комплексного вирішення проблем ЧАЕС була прийнята Стратегія перетворення об’єкта на екологічно безпечну систему, що реалізовуватиметься у три етапи. Перший етап — стабілізація будівельних конструкцій об’єкта «Укриття»; другий етап – будівництво Нового безпечного конфайнменту; третій етап – перетворення на екологічно безпечну систему.

Стабілізація будівельних конструкцій поступово здійснювалась із 1998 по 2008 роки, зведення нового безпечного конфайнменту (НБК) розпочалося у квітні 2012 року. У 2016 року арку НБК було встановлено в проектне положення — над будівлею об’єкта «Укриття». Протягом 2018 року ДСП «ЧАЕС» здійснювала заходи, спрямовані на: завершення будівельно-монтажних та електромонтажних робіт об’єкта «Пусковий комплекс 1 нового безпечного конфайнмента» (ПК-1), проведення в повному обсязі індивідуальних та комплексних випробувань систем і обладнання НБК; завершення комплектації і навчання персоналу для експлуатації та технічного обслуговування і ремонту ПК-1 НБК; введення в експлуатацію резервної електричної котельні для забезпечення теплопостачання НБК; отримання окремого дозволу на експлуатацію будівельних конструкцій у межах ІІ черги ЧАЕС, які виконують функції огороджувального контуру нового безпечного конфайнмента після їх підсилення та герметизації. Вже виконано електромонтажні роботи, монтаж систем вентиляції, улаштування мембрани герметизації та систем трубопроводів. Тривають роботи з бетонування, улаштування доріг та території і оздоблення приміщень. Загальний обсяг виконаних робіт за контрактом НБК становить 98,5%. Отримано окремий дозвіл на експлуатацію будівельних конструкцій у межах ІІ черги ЧАЕС. Було проведено випробування обладнання та устаткування резервної електричної котельні для забезпечення теплопостачання НБК. Відсоток виконання — 98%. Розпочато реалізацію програми з реконструкції будівельних конструкцій частин деаераторної етажерки та машзалу об’єкта «Укриття», що виступають за межі «огороджувального контуру» НБК.

22 квітня 2019 року почалася тестова безперервна експлуатація нового безпечного конфайнменту. Під час пробної експлуатації практично все обладнання і системи НБК працювали у проектному режимі протягом 72 годин, що дозволило провести перевірку обладнання та устаткування, а також випробування навичок персоналу.

Наступний етап – підготовка пакету документів про результати пробної роботи арки, після чого буде отримано дозвіл на дослідно-промислову експлуатацію конфайнменту, надалі — ліцензію. Орієнтовно ці процедури можуть тривати близько року. Після них розпочнеться експлуатація НБК із демонтажу спершу нестабільних конструкцій. Її завершення за попереднім планом призначене на 2023 рік. Саме тоді добігає кінця термін служби конструкцій, які зводили для стабілізації старого саркофага.

Остаточним етапом має стати створення інфраструктури для демонтажу нестабільних конструкцій всередині об’єкту «Укриття», видалення паливовмісних матеріалів та РАВ з метою подальшого поводження з ними, включаючи захоронення.

Завод із переробки рідких радіоактивних відходів

На Чорнобильській АЕС за роки її експлуатації та в процесі ліквідації наслідків аварії 1986 року було накопичено значну кількість рідких радіоактивних відходів різного рівня активності. Об’єкт споруджений. Уведення в експлуатацію — 2018 рік. Реалізація цього об’єкту дозволить забезпечити переробку, кондиціонування накопичених і утворюваних РАВ.

Промисловий комплекс для поводження з твердими радіоактивними відходами

На Чорнобильській АЕС за роки її експлуатації та в процесі ліквідації наслідків аварії 1986 року було накопичено значну кількість твердих радіоактивних відходів різного рівня активності. Об’єкт споруджений та вводиться в експлуатацію. Реалізація цього об’єкту дозволить забезпечити переробку, кондиціонування накопичених і утворюваних РАВ.

Сховище для відпрацьованого ядерного палива «мокрого» типу (СВЯП-1)

На сьогодні на майданчику ЧАЕС відпрацьоване ядерне паливо (ВЯП) зберігається у сховищі ВЯП «мокрого» типу (СВЯП-1), що було введене в експлуатацію у 1986 році. Термін експлуатації СВЯП-1 завершується наприкінці 2025 року. Тому для забезпечення довгострокового безпечного зберігання усього ВЯП на майданчику ЧАЕС створюється нове сховище «сухого» типу (СВЯП-2). Після введення в експлуатацію СВЯП-2, що заплановано на вересень 2019 року, розпочнеться процес перевезення ядерного палива із СВЯП-1 до СВЯП-2.

Сховище для відпрацьованого ядерного палива «сухого» типу (СВЯП-2)

Об’єкт СВЯП-2 призначений для прийому, підготовки до зберігання і безпосередньо зберігання відпрацьованих тепловиділяючих збірок (ВТВЗ) і відпрацьованих додаткових поглиначів (ВДП), які накопичено на Чорнобильській АЕС.

СВЯП-2 забезпечить приймання на зберігання, підготовку до зберігання і зберігання протягом 100 років більше 21000 ВТВЗ РВПК-1000 (реактор великої потужності канальний) при продуктивності 2500 ВТВЗ на рік.

СВЯП-2 складається з 2-х частин:

  1. Установка по підготовці відпрацьованого палива до зберігання (УПВПЗ). Функцією УПВПЗ є підготовка до зберігання і упакування близько 21 тис. ВТВЗ, 2 тис. ВДП і більше 23 тис. подовжуючих стрижнів, що поступають з енергоблоків ЧАЕС №1, 2, 3 і з СВЯП-1. Установку спроектовано для забезпечення мінімальної річної продуктивності по обробці 2500 ВТВЗ або ВДП.
  2. Зона зберігання відпрацьованого палива (ЗЗВП). У ЗЗВП здійснюються наступні операції:
  • транспортування пеналів, заповнених відпрацьованим ядерним паливом з УПВПЗ в ЗЗВП за допомогою системи маніпулювання і транспортування пеналів (СМТП);
  • завантаження пеналів в горизонтальні бетонні модулі-сховища (БМС) з проектним ресурсом 100 років;
  • зберігання пеналів з ядерним паливом протягом 100 років.

Будівництво СВЯП-2 фінансується з Рахунку ядерної безпеки Європейського банку реконструкції і розвитку.