Хмельницька АЕС

Початок будівництва – 1981 р.
Пуск першого енергоблока – 1987 р.
Кількість енергоблоків – 2
Тип реактора – ВВЕР-1000
Сумарна потужність – 2000 МВт
Місто-супутник АЕС – Нетішин, Хмельницька область

Хмельницька АЕС розташована у центральній частині Західної України на межі трьох областей – Хмельницької, Рівненської і Тернопільської.

За проектом станція мала бути чотириблочною.

У 1981 розпочалося її будівництво, наприкінці 1987 у промислову експлуатацію введено перший енергоблок. Підготовлено майданчики ще для трьох блоків. Спорудження другого енергоблока розпочалося у 1983 і наприкінці 1991 мав відбутися його енергопуск. На час введення мораторію на будівництво нових АЕС було змонтовано основні технологічні вузли і підготовлено персонал.

Спорудження енергоблока № 2 відновлено у 1993, а 8 серпня 2004 його підключено до об’єднаної енергосистеми України. У вересні 2005 блок прийнято до промислової експлуатації.

Після пуску енергоблока № 2 станція щороку генерує майже 15 млрд. кВт електроенергії.

Сьогодні серед пріоритетів діяльності Хмельницької АЕС – добудова третього та четвертого блоків. Їх почали споруджувати ще за радянських часів, проте через проголошення мораторію роботи було призупинено.

9 червня 2010 уряди України та Росії підписали угоду про співробітництво у будівництві Х-3/Х-4. Після завершення розробки проекту техніко-економічного обґрунтування спорудження третього та четвертого енергоблоків ХАЕС та (у складі ТЕО) оцінки впливів на навколишнє середовище (ОВНС) у березні 2011 розпочато процес консультацій з громадськістю, який триватиме до 29 липня 2011. Організаціям та громадянам, зареєстрованим для участі у процесі консультацій, надаватимуться інформаційні пакети документації, збиратимуться запитання, зауваження та пропозиції. Окрім того, відповідно до міжнародних зобов’язань, Україна поінформує суміжні країни про можливі транскордонні впливи Х-3/Х-4.

13 березня 2012 Державна інспекція ядерного регулювання України (ДІЯР) узгодила техніко-економічне обґрунтування будівництва енергоблоків №3 і №4 Хмельницької АЕС.

6 вересня 2012 Верховна Рада України ухвалила в цілому закон України «Про розміщення, проектування та будівництво енергоблоків № 3 і 4 Хмельницької атомної електричної станції».

3 жовтня 2015 Президент України Петро Порошенко підписав закони «Про припинення дії Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Російської Федерації про співробітництво в будівництві енергоблоків № 3 та № 4 Хмельницької АЕС» (відповідна Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Російської Федерації про співробітництво в будівництві енергоблоків № 3 та 4 Хмельницької АЕС була підписана 9 червня 2010 у м. Києві та ратифікована Верховною Радою України 12 січня 2011) та «Про визнання таким, що втратив чинність, Закону України «Про розміщення, проектування та будівництво енергоблоків № 3 і № 4 Хмельницької атомної електричної станції» від 16 вересня 2015.

Офіційний веб-сайт Хмельницької АЕС

Джерела:

  1. ДП НАЕК “Енергоатом”
  2. Веб-сайт Офіційного інтернет-представництва Президента України